WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

nemusí bejt na talíři

Dneska už jsou ve škole prázdniny, čímž jsem si i já trochu přispal. Co povidám, přispal. Típ' 'sem budíka a zaspal. Vstával jsem až v sedm. Čímž vzniklo i zdržení dnešního zápisu. Ale cukroví je napečeno, mámiláHanička zas dělala divy, štolu jsem letos taky stih, stromeček už je tři neděle v kýblu na terase, takže je všechno v nejlepším pořádku. Jen některé dárky ještě dobalit.
Ano, ještě ty hlavní pro děti. Létající ryby. Podezírám Ondřeje, že mi poslal ten odkaz na tuhle ptákovinu jen proto, abych jí dětem koupil a on si pak moh' u nás s tím vynálezem hrát. To podezření je ovšem nepotvrzené. Pravda je taková, že už někdy od října jsou v kůlně na půdě dvě krabice a v nich dvě ryby - vzducholodě.
"Musíš mi to přinést, ať to zabalím," upomíná mě už týden mápečliváHanička.
"No jó, eště je čas," odbývám to já.
Čas se navršil a já nakonec ty krabice přines. Jsou dvě, pochopitelně. Jenže je k nim potřeba ještě třetí. Bomba, tedy bomba s heliem. Přines jsem i tu.
"Tu budem taky balit? To je takový divný: Bomba pod stromečkem."
"Rozhodně ne," ohradila se mápořádnáHanička.
"No jo, ale já přece nemůžu vo štědrym večeru vytáhnout ze šuplíku heliovou bombu a jen tak říct: jé to je náhoda, tady mi zrovna jedna bomba s heliem eště zbyla."
"A to právě jo. Ty přece dycky všechno máš. A zrovna v kůlně jí mít můžeš. Náhodou. Co dyby se někdy hodila, ne?!"
"A to máš pravdu. Dyť já takový heliový bomby obvykle dvě až tři mívám. Takže až zazvoní Ježíšek a děti si rozbalej ty vzducholodě a budou fňukat, že je nemaj čím nafouknout, tak já se zamyslim a řeknu: 'Teď si vzpomínám, že jak jsem tuhle uklízel v kůlně, dával jsem tam do regálu takovou bombu, co jí mám už leta. A jak tak vo tom přemejšlím, vono by v ní mohlo bejt to hélijum. Tak já se tam teda pudu podivat, estli jsem jí eště nevyhodil, estli tam eště je.' "
A vona tam ta bomba bude a nám po domě pak budou lítat ryby. Konečně proč ne, přece nemusí mít každej ryby zrovna na talíři.