WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

golemovo okno

Ranní mlha se plazila Oleškem. Ta nálada jakoby nocí vzlínala ze včerejšího večera, kdy jsme se s Haničkou vydali na pomyslnou procházku mystickou Prahou. Spolu s Meyrinkovým Golemem jsme objevovali tajemství uliček židovského gheta. Neobvyklé představení, které nás po chvíli vtáhlo svou atmosférou, jsme sledovali jedním dechem. Jednu z důležitých rolí hraje okno do místnosti bez dveří. Četli jsme o něm, slyšeli několikrát na divadle, ale vidět, vidět jsme ho mohli až dnes ráno. Musí být nějaká spojitost mezi prožívaným a představovaným. Můžu to dokázat. V ranní mlze dnes tlumeně svítilo golemovo okno!

dá se i tak

To je taky nápad, zjišťovat, jak ti jede autobus až teď ráno! Povzbuzovala mě moje milá Hanička, když jsem temně zahučel, že už ty dva ranní autobusy vodjely a budu muset jet tím v osm deset. Tak jsem si dal čaj a sušenku, Matýsek dostal polovic a posnídali jsme. Na zastávce jsem si přečetl místní vývěsky, co je nového v obci, kde bude letos Mikulášká a kde se dá nejlíp koupit plot. Žádná velká společenská událost to nebyla. Cvak jsem si lístek - že mi prý vystačí až na konečnou - a za hodinu a za dva lístky dohromady jsem byl u svého stolu v kanceláři. Ani to nebolelo. Ba dokonce to trvalo jen o čtvrt hodiny déle, než autem. Dneškem mám tedy vyzkoušený cestování sockou kompletně. A to mám pořád v záloze vláček do Vraného a autostop. Když bude nejhůř, dá se i tak.

dostat se mezi lidi

No, musíš mu říct, kam jedeš, a on ti pak řekne, kolik budeš platit. Odvětila mi kolegyně, když jsem se bezelstně ptal, co musím všechno předložit, aby mě autobus dovezl na konečnou. K nám domů je to totiž "až na konečnou". Očekával jsem nějaké drama. Drama se nekonalo a pan řidič mě skásnul jen o pětku, jelikož je to přes dvě pásma a obyčejnej lístek je málo. Pak jsme jeli. Tyhlecty autobusy regionální jsou tak trochu rodinný podnik. Připadalo mi, že se cestující znají. Pan šofér tu a tam zastavil mimo zastávku, aby to místní neměli tak daleko. Já měl předplaceno na konečnou, takže jsem se cestou dozvěděl, že Šmoulov není Šmoulov, ale Nová Zvole. Hleďme! Mladík, který tam vystupoval, tu zprávu přijal natolik bujaře, že vyskočil z autobusu jakýmsi švihem ze závěsu obouruč na autobusové štangli. A pár desítek metrů před finišem jsme ještě vyložili jednoho velmi potřebného souseda před krámem - měli ještě otevřeno a to víte: lahváče jsou lahváče, to je po večeři potřeba. Tolik zážitků za jednu cestu! Měl bych vlastně tomu škůdci, co mi pochroumal auto, poděkovat. Kdy jindy se mi zas podaří dostat se mezi lidi?

Idylka

Poslední listopadový víkend je ten tam. Roste nám trávník, řemeslníci pořád ještě můžou začít pokládat dlažbu, chodíme s Kačkou (v kočárku) a Matýskem (po svých) na procházku, Sára nás vyprovází až na konec svého rajónu, což jest asi o dvě parcely dál, než základy našeho plotu. Jedním slovem: Idylka. Ale nedá se nic dělat, vánoce jsou za dveřmi. Poznal jsem to snadno. Rozkvet nám kaktus.

konkrétní podoba relativity

Ono je to všecho relatívní, řekne člověk, který s vámi obchoduje z pozice osoby znalé cen na trhu obecně platných. Já s tím bez výhrady souhlasím. Taky se koneckonců živím obchodem, tedy většinou. Platnost těchhle pouček ale začne pokulhávat ve chvíli, kdy se vám začne známý chlubit, že postavil dům, větší, než vy jste si s hypotékou těžce vydřeli, za cenu míň, než třetinovou. Člověk hned začne shánět informace, kde mu co uteklo a kde se nechal napálit. Pátrá v relativně širokém prostoru a zas dojde než k cenám obecně platným na trhu. To přece není možné, říkáte si. Někde dělám chybu. To mě žralo celé léto, kdy jsem postupně oslovil asi pět firem s poptávkou na stavbu plotu, položení dlažby a přeměnu zdevastované polopouště na oku středoevropana lahodící zahradu. Jak pečlivý čtenář může tušit, s tou zahradou už se něco děje. A dneska se začalo dít i s dlažbou. Pan Novák - krevní skupina pana Šebka, mistra obkladačského - nám nabídl položení dlažby za podmínek, které konečně můžeme přijmout. To jest, slovy klasika, ceny nepřipomínají drahotu. A na plotu se asi taky dohodnem. Jednánání příjemné, kvalita znamenitá, jak na trávníku již rostoucím ověřeno. Prostě obchodník obchoduje, dokud mu trh dovolí, dál se uvidí. Ale řemeslník, ten se potřebuje živit celý život. A tady nabývá ta relativita docela konkrétní podobu.

Неприкасаться! Необмывать! Неотносить!

a hlavně: číst!více

laskavý čtenář

Ztratil jsem zdrojová data k woleschku. Totiž zratil: z blbosti a nepozornosti vymazal, no. A to byl dobrý důvod začít s přepisováním celého woleschka v novém prostředí. Včerejší den a noc se k tomu velmi hodily. Zaháněl jsem chorobu prací na síti. Jaxe to povedlo, posoudí laskavý čtenář sám.

intenzivní péče

přijde s jaremvíce

hádanka

uhodnete?

Volešák

nový druh?více

sedmadvacátýho

jaxem zase přezouvalvíce

slyšíme trávu růst

počasí se skokem změnilovíce