WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

je vyřízeno

Psal mi laskavý a Moudrý pan čtenář (posílám pozdravy a upřímně děkuji za laskavé pobídnutí), že v tom nejsem sám a že abych psal dál. Inu ono se to řekne … ale o čem, že.
Tak mě napadá třeba ten
kávovar, co jsem ho měl v opravě.
Ano, důrazně jsem trval na vyplnění kolonek "opravit" nebo "vyměnit". O vrácení peněz nemůže být řeč, řekl jsem si. Vždyť je to jenom mrňavý těsnění.
Nu - a je vyřízeno. To byste nevěřili. Vrátili mi peníze. Že prý už není na skladě a o opravě nic nevědí. Paní vedoucí byla laskavá, se vším smířená, nezlobila. Vzala si korunu, vrátila tisícovku a věc byla zapravena.
No jo: zapravena. Ale jak se to srovnává s tou uhlíkovou stopou?
Ani ne dva měsíce používám novej kávovar, pak mu rupne těsnění, jinak je úplně zdravej. Následně prodejce usoudí, že je lacinější ho vyhodit a vrátit peníze, než to celé rozebrat a opravit. Tedy vyměnit těsnění v hodnotě pár halířů.
Jo, předvídal jsem, že to tak dopadne, ale tajně jsem doufal, že se německý výrobce bude držet Grétina proslovu o zničeném dětství a nebude to ubohé děvče ničit další zátěží v podobě mého neopraveného a neekologicky vyhozeného kávovaru.
Opak je pravdou.
Mé obavy se naplnily a uhlík dál šlape po planetě.
A to stačilo jedno blbý těsnění a Gréta mohla bejt zas o něco šťastnější.

ps
Teď mě tak napadá: určitě jsou takových případů denně spousty. No dobrá, asi se opravdu nevyplatí to opravovat. Prostě: vyrobí se - porouchá se - vyhodí se. Fajn. Ale kam jdou ty téměř nové přístroje všeho druhu? Neexistuje von nějakej paralelní vesmír, kde se to štosuje? Jako s těma lichejma ponožkama - to je věc, kterou jsem už v minulosti vyřešil. Že bych to začal zkoumat? Uvidíme. Zatím jsem v klidu, ale jestli se ten kávovar někde znovu objeví …