2018

em dvojka do vrtule

To je přeci známá věc, že brejle se bez brejlí špatně hledají. Nebývá už ovšem pravidlem, že za nalezené brýle dostane člověk kouzelné sluchátko. Našinci stačí, když ty brýle najde, což je dostatečnou odměnou za vynaložené úsilí.
Přicházejí však i chvíle, kdy hledat brejle je marný, poněvadž jste si jistí, že je s sebou nemáte. A když to bez brejlí nejde ani vašemu protějšku za pultem, vzniknou situace …
Zašel jsem do modeláře. Ono je to kousek tuhle u Národního divadla, takže to nemám přes most Legií daleko. Potřeboval jsem ten malej šroubek do vrtule … to už jsem si tu zapisoval, že Matějovi vypadl na poli a tudíž musel změnit letoun. Pročež jsem se vydal do toho modeláře.
Bez brejlí. S vrtulí v kapse.
"Potřeboval bych tuhle do tý osy šroubek, ale nevím, jakej to je, poněvadž je tak mrňavej, že to šuplérou nezměřím."
Pan prodavač uznal, že tohle se šuplerou změřit nedá, ale zkusil jinou metodu. Nasadit osu vrtule na tyčku o známém průměru a poté hledat šroubek v šuplíku a zkusmo jej našroubovat a … A taky neměl brejle. Teda měl, ale na dálku. Ty mu v tuhle chvíli byly na … no na dálku. A tak zkoušel a zkoušel a vyzkoušel, že by to moh' bejt šroubek M1,6, ale nějak se mu to nezdálo, ponědž to vypadalo na opačné stoupání. No byl to problém. Já bez brejlí, on bez prejlí, šroubek titěrnej … vyznejte se v tom.
Nakonec pan prodavač vydal stanovisko, že to přeci jen asi bude M1,6. Koupil jsem pytlík a vyrazil zpátky přes most. Ale ještě před Novou scénou jsem pomalu za chůze rozbaloval pytlík, vyndaval šroubek (nic mi neupadlo) a zkoušel, jestli je to ten pravej.
A ouha!
Nebyl to ten pravej. Byl moc tenkej. Zajel do osy vrtule jak po másle i bez šroubování.
Honem zpátky.
Pán měl v krámu opět prázdno, tedy bez zákazníků, zato šroubků stále plno. Koupil jsem si i druhej pytlíček s M2 šroubky. Ale zkoušku jsem provedl tentokrát hned. Byl to on! Em dvojka je to, to je definitivní.
Čili i bez brejlí jsme nakonec ten správnej šroubek našli, ale byl to výkon. Ovšem nikoliv marný.
Kromě vyhledání správného šroubku totiž z této zkušenosti vyplývá, že nejen brejle, ale i šroubky do vrtule se bez brejlí špatně hledají.