WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

310 kg

Úsloví o znalosti místa, kde se otočit s pětimetrovým žebříkem, se ve stínu nových událostí stává značně vybledlým. Žebřík totiž váží sotva pár kilo a to se s kotlem o hmotnosti něco přes třista kilogramů nedá srovnávat.
A jak jsem právě k tomuhle srovnávání řišel?
Inu s novou kotelnou.
Totiž nejen zákony a potažmo nařízení unijní, nýbrž především obyčejný selský rozum člověka nutí přemýšlet o úsporách, které - mají-li mít smysl - nejsou nikdy zadarmo. Pokud tedy budeme mluvit o topení a co nejnižších nákladech i maximálním pohodlí, vychází nám jen několik málo možností. Vzhledem k typu domu, jeho velikosti a tepelným ztrátám je nutno předem škrtnout tepelné čerpadlo. Ani plynové topení nepřipadá do úvahy, neboť plyn u nás na vsi jaksi není. Pak už zbývá jen elektřina, jejíž ceny výrazně připomínají drahotu a nějaká tuhá či kapalná paliva. Mezi Ropáky se zařadit nehodlám, tudíž zbývají jen ta paliva tuhá. A to už jsem na samém konci rozhodování. Na tom konci je automatický kotel na čisté dřevěné pelety. Účinnost přes devadesát procent, automatika zajišťující chod na 14 dní bez obsluhy i ekvitermní vytápění. Čili: kotel na pelety. A ten váží 310 kg, jak se píše na štítku.
Jedna z věcí, která mě zajímala, byla: jak dostanou pánové topenáři ten kotel dolů do sklepa po tom úzkém schodišti a jak z něj pak vynesou ven ten starej kotel na uhlí.
Včera mi to předvedli. Jemně, snadno a téměř v rukavičkách. Jako by stěhovali piáno s vídeňskou mechanikou.
Na to srovnání s piánem jsem ovšem nepřišel náhodou. Stěhovací stroj, který pánové použili, má totiž jméno "pianoplan". Je to takovej polorobotiskej pásák. Plošinka s mohutnými pásy, podpíracími válečky a hydraulikou, která naklání celou plošinu. Ten třistakilovej kotel dopravili dolů do sklepa jen dva pánové, přičemž jeden pouze dozíral, aby se nic neodřelo a druhej jen tahal za madla a za páčky. Samotnou dřinu odvedl pianolan. Nestačil jsem se divit, jak snadno to jde, když se ví jak a čím.
Pánové mi pak vysvětlili, že to piano v názvu není jen tak, že to stěhování pián mělo být snad prvním impulsem pro vývoj tohohle pomocníka, který ale výrobce samozřejmě nabízí všem, kteří potřebují přestěhovat po schodech něco velmi těžkého ve velmi úzkém prostoru, tedy nejen piáno, ale cokoliv jiného. Jde to náramně.
Stěhování zabralo jen pár minut a vystěhování starého kotle jakbysmet.
Holt kdo umí, ten umí.