WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

konzervace varné desky ...

… aneb:

Jak jsem založil a neudržel
malý domácí požár


Sedím u počítače a na stole mám Kaččinu přihlášku na střední školu. Kontroluju, jestli je všechno v pořádku, protože slečna mi to dala se slovy … ona je to spíš záležitost rodičů, tak to musíš podepsat a zavézt to tam … To se Kačka pochopitelně hrubě mýlí a ještě k tomu budeme mít rozhovor, ale teď kontroluju, jestli v té přihlášce něco …
Czzzinkkk!
Do háje! Co to zase ty kočkeni napáchali! Běžím do kuchyně hotov tvorům vysvětlit, že …
No nazdar!
Kočkeni jsou nevinní a svorně vyděšeně civí na sporák.
Na varné desce se z prasklé sklenice pomalu rozlévá vosk s avokádovou vůní. To cinknutí, to byla ta sklenice, která na plotně praskla. Já ji tam nechal rozehřát, aby vosk stekl ze stěn níž ke knotu. A s tou přihláškou jsem na to zapomněl!
Ještě že mám hromadu starých novin, honem pro ně, ty vosk nasajou.
Když jsem se vrátil k varné desce, měl jsem jedinečnou možnost sledovat, jak přesně se chová vosk, když dosáhne teploty vzplanutí.
Jen to blaflo a parafín se krásně rozhořel.
Požár! Já jsem založil požár!
Hned jsem pustil digestoř, aby odsála ten voňavej čmoud a teprv teď mi došlo, že plotna stále žhaví na maximum. Za svitu pěkného táboráku jsem konečně vypnul plotnu a mezitím přemýšlel, čím budu hasit. Písek není po ruce, hadr mi okamžitě nasákne parafínem a chytne, noviny jakbysmet. Nu což, zkusím osvědčenou vodu. Snad to nevyprskne.
Nevyprsklo to.
Jen to zasyčelo, jaksi tlumeně to zaprskalo a bylo po ohni.
A vosk se utěšeně roztékal kolem varné deky, na linku, do trouby, na podlahu … inu vosk.
Likvidace následků malého domácího požáru už byla jen velkým gruntováním, kterému předcházel sběr voňavého vosku, který jsem pak následně umístil do jiné prázdné sklenice od téhož a neobávaje se již žádných katastrof, znovu jsem to celé na důkladně vycíděné plotně zahřál, aby se parafin pěkně ve sklenici usadil.
Výsledkem je voňavá kuchyň, navoskovaná podlaha a důkladně nakonzervovaná varná deska.
A to celé sotva za půldruhé hodinky voňavé práce.
No řekněte, nestálo to za to?!