2018

silně pelichající samec

"Prosím, paní učitelko, za ptáka tam visí netopýr," odpověděl s jistotou Pepíček v tom fousatém vtipu, co jsme si ho vyprávěli někdy ve škole. Netopýry tu viset nemáme, leda snad že se občas po setmění nějaký povětřím mihne.
Za dne ovšem tu ptactvo přítomno je.
Teď, v horkém létě není složení tolik pestré jako na jaře, ale zase to dohánějí množstvím. Jsou tu hejna zvonků a konopek, objevují se i vlaštovky a vrabci a našich kosů zahradních také přibylo. A právě možná to množství mohlo přilákat dravce.
Už roky pozoruji ve výšce nad polem koncem léta kroužit ve stoupavých proudech nějaké dva velké letce, jak nabírají výšku. Netroufám si odhadnout druh. Jen je jasné že jsou to ptáci velcí s rozpětím alespoň půl druhého metru. Letos tu však zatím nejsou, zato se tu častěji objeví lovec. Sám.
A toho se mi podařilo načapat dost blízko na to, abych ho mohl dlouhým sklem vyfotografovat. Ti dva jeho kolegové, když tu bývali, létali ve vzdálenosti dobrých dvěstě metrů, možná i víc a bylo nesmyslné je fotit. Takovou optiku nemám. Ale tenhle se odvážil blíž. Možná nějakých sto metrů. Kroužil nad polem a hledal, co by tak bylo dole k snědku. Než se snesl a zmizel mi z očí, stačil jsem ho vyblejsknout. Je to z velké dálky a proto jsem musel udělat hodně zvětšený výřez, takže se kresba už dost ztrácí, ale přesto je vidět silueta a jasná vidlička na ocase.
A teď začala ta potíž. Snažil jsem se určit, co je to za ptáka.
Ovšem neměl jsem tolik znalostí, jako výše řečený Pepíček. A tak jsem hledal a srovnával. Ten portrétovaný pták mohl mít rozpětí určitě přes metr a nebál bych se hádat i víc. Při kroužení ostře zalomené letky, konce jasně členěné, ocas rozdělený do vidličky. Nevypátral jsem podle toho nic podobnějšího, než Luňáka. Červený to podle zbarvení být nemohl, hádal jsem tedy na hnědého.
Hned jsem obrázek poslal na naše vesnické fórum.
A hned jsem byl opraven, že by to mohla být spíš Káně rousná. No jo, ale co ta vidlička a kresba na křídlech? No - nevěděli jsme a tak se do toho pustil další zvědavec. Pan Žák, který mi tu
báječně čte moje záznamy z deníku. A že prý to zkusí u odborníků.
A odborníci se shodli ze dvou spolků nezávisle na sobě. Kdepak Luňák - tak vácný kousek nám tu nedopřejí.
Za ptáka nám tu podle ornitologů lítá obyčejná Poštolka a to, cituji, "jedná se o silně pelichajícího (což je v tuto dobu normální) samce poštolky obecné."
Tak a máme to. Žádná vzácnost, jenom vobyčejnej vypelichanej starej Poštolka.
Mně ale furt vrtá hlavou ta velikost. Poštolka je vlastně malej dravec s rozpětím nejvýš nějakých osmdesát centimetrů a ten na té fotce se mi zdál daleko větší. Ale třeba jsem se spletl i v tej velikosti.
No jo, no, každej holt velkýho a vzácnýho ptáka mít nemůže.

ptak01 ptak02