2018

Bezhlavý templář měl rýmičku

Poslouchám v autě rádio, čímž se řadím mezi běžné řidiče činící totéž. Ovšem nejsem si jist, kolik řidičů poslouchajících včerejší raní vysílání stanice Praha (nyní politicky korektní Dvojka, což mi - zde popsáno několikrát - politicky nekorektně pije krev) přišlo včera večer na Karlův most. Statistiku jsem si nedělal, čili vyslovit v tomto směru jakýkoliv soud by byla čirá spekulace, již nemám zapotřebí. Tudíž se spokojím pouze s konstatováním, že jsem večer po tréninku vyzvedl Kačku a jeli jsme se podívat na desátý průvod Pražských strašidel.
Jeli jsme tam poprvé a byli jsme zvědaví, jaká strašidla uvidíme.
Vyšli jsme strašidlům naproti z malostranského břehu Vltavy po Karlově mostě. V sedm večer je tam pořád turistů, že by špendlík nepropad'. Na Křížovnickém náměstí jsme se zastavili a že tu počkáme, než strašidla přijdou Karlovou ulicí směrem od Klimenta.
A kupodivu jsme nebyli sami.
Za sochou Karla IV. čekala na průvod první tři strašidla. Chystala se na nějaké vystoupení. Čert plival oheň, alchymista cosi mumlal a schovával něco pod pytlem a hospodyně pobíhala s koštětem a zametala plácek.
Za chvíli už bylo slyšet zvonění a průvod se vyhrnul z Karlovky. Došli zrovna tam, kde jsme čekali spolu se strašidly.
Strašidla přivítala strašidla, cosi se povídalo a pak začal alchymista provádět jakýsi silozpyt či lučbu a před zraky všech vyčaroval jakousi hmotu nikoliv nepodobnou té z pohádky Hrnečku vař! Hrnulo se to ze skleněného válce, přetékalo to a vršilo se to do hory kaše. Hospodyně to nedokázala umést až nakonec musel zasáhnout čert a vyfouknout plamen pekelný, v němž alchymista zmizel - zřejmě do pekla. Strašidla zajásala a průvod se vydal dál po Karlově mostě. Ještě udělala zastávku a vyprávěla něco ze svých příběhů, ze kterých zřejmě vznikaly pověsti o Pražských strašidlech. Nebo to bylo obráceně? Kdo ví.
Potom se průvod zase pohnul a s provoláváním hesel jako Praga caput regni se vydal po Kamenném mostě dál k Malostranské mostecké věži. Průvod uzavíral dobře třímetrový kostlivec na chůdách.
Jediný, kdo podle dopoledního rozhlasového příspěvku chyběl, byl Bezhlavý templář z Liliové ulice - ten se prý letos omluvil, jelikož měl rýmičku a kašlíček.
Inu ani strašidlům se nachlazení nevyhýbá.

Stasidla_181101_1

Stasidla_181101_2

Stasidla_181101_3

Stasidla_181101_4

Stasidla_181101_5