2018

mluwené woleschko

On je ten svět malej a kulatej, tudíž se po něm všechno skutálí a často do jednoho důlku. Lidi se pochopitelně nejčastěji potkávají tam, kde by to vůbec nečekali, nejlépe na druhém konci Zeměkoule. Což je vlastně nesmysl už když to píšu, neboť koule konec nemá, ani ta naše matička.
Ani o ty náhody není nouze a mně se vám jedna taková přihodila právě při tom setkávání.
Za ty roky, co píšu woleschko se tu a tam někdo z vás, laskavých čtenářů, ozve. Jsem tomu rád a těší mě to. Ba dokonce i od nás ze vsi se ozvou, byť by to byli rodáci, nyní bytem za Velkou louží (pozdravy do Texasu!). Aktivní čtenářové se mi však zatím nepřihodili. Samozřejmě, tu a tam jsem našel citaci, někdy dokonce i s žádostí o svolení k této. Jindy zase vykradený obrázek, ale s tím se počítá. Koneckonců, ne každý má obrázky vlastní a i já někdy použiju odkaz na cizí stránky. Ale že by si někdo ze čtenářů přál aktivně pracovat s mým deníkem, to se mi stalo zatím jen jednou, když mi můj vzácný přítel Věroslav nabízel, že by se pokusil najít nakladatele, který by vydal woleschko knižně. Ba dokonce se tomu nějaký čas věnoval, ale nakonec to zapadlo. Ono woleschko není až takový bestseller, aby v tom někdo viděl zlatej důl. Tím aktivity utichly.
Až teď, asi tak před měsícem, jsem dostal milý dopis. Od souseda. Pan Žák objevil woleschko a protože je to jeho profese, začal se se mnou domlouvat na tom, že by rád některé články z woleschka načetl.
No pánové! To tu ještě nebylo.
Mám z toho pochopitelně ukrutánskou radost a dosud jsem neměl ponětí, jak by to mohlo vypadat. Až jsem dostal vzorek. Náramně se mi to líbilo. A tak začalo čtení. Zatím mi laskavý pan Žák poslal odkazy na tři vybrané články. První dva jsou vzorek, jak by to mohlo vypadat a ten třetí - minutovník - ten už je výsledkem naší domluvy.
Dopadlo to skvěle a dostal jsem i svolení umístit odkazy na mluwené woleschko sem, do psaného woleschka.
Je to báječné. To čtení i pan Žák.
Však to posuďte sami:

Místní názvy:
https://youtu.be/LERfwsXBQeQ

Originál je originál: https://youtu.be/pcQMoFOwNdM

Minutovník opuštěného otce:
https://youtu.be/16xKsqDxxgI