2018

Benátky, den pátý

V neděli ráno bylo opět jasno a chladno a masky byly tam, kde být měly. Na nábřeží u náměstí Svatého Marka i na náměstí samotném. S pocity starého mazáka jsem si vybíral, co budu fotit tentokrát, ale nutno přiznat, že lidí přibylo. I v šest ráno. Hned po focení a po snídani jsme pak šli na náměstí, tentokrát všichni, protože jsme měli plán. Mazanej.
V Benátkách sice létají hlavně holubi a racci, ale o Masupustu letí přes Piazza San Marco jednu neděli Anděl a druhou Orel. My se těšili na toho Orla, jelikož Anděl letěl dřív, než jsme přiletěli my. Ale Orla jsme si ulítnout nechtěli nechat. Jenomže tuhle parádu si nechce nechat ujít spousta lidí. Prý až šedesát tisíc se jich vejde na Svatého Marka. Letos to měli naplánované tak, že nepustí na náměstí víc, jak dvacet tisíc diváků. Ostatně organizátory a policisty jsme s Ljubou potkali už ráno při focení masek. Bylo jich tam obou skoro tolik, co masek.
Nu a teď ten náš plán. Napadlo nás to oba, ale Ljuba to řekla dřív: co takhle jít do muzea a na let Orla koukat pěkně z okna? Byl to dobrej plán. Prodrali jsme se davy očekávajících, obešli náměstí a asi deset minut počkali, než otevřeli Museo Correr. Ještě nutná prohlídka - a byli jsme uvnitř. Času bylo dost a my ještě stihli prohlídku muzea, jeho knihovnu Biblioteca Marciana i obrazy včetně toho od žáka mistra Hieronyma Bosche. A před jedenáctou už jsme začali hledat to nejlepší okno s výhledem na Zvonici a náměstí. Našli jsme ho v prvním patře - a nikdo tam nebyl. Měli jsme každý jedno pro sebe, všechno klaplo, čas nadešel, Orel se ze Zvonice spustil - a nic! My čekali cokoliv, co bude vypadat jako nějaké představení. Kostým, triky na laně, křídla, … prostě Orla. A von se na kladce spustil chlap v černejch teplákách a dělal jako že jde vzduchem. To bylo všechno. Pak jsme se někde dočetli, že to byl prý zakladatel společnosti Diesel. Hmmmm …. Zřejmě si zaplatil spuštění z věže a vzal si na to svý nejlepčí tepláky. Pro něj jistě zážitek, pro nás obrovské zklamání. Chlapů v sedáku a v teplákách na kladce už jsme viděli. Visej na kdejaký fasádě a mejou vokna …
Nu, není každou neděli posvícení. Tuhle jsem ještě opožděně, ale přece našel odkaz na kompletní záznam toho teplákového letu nad Piazza San Marco - s honosným názvem:
Volo dell'Aquila al Carnevale di Venezia.
A tak jsme vyšli z muzea a doma si dali oběd.
A měli jsme další plán: utéct neprostupným davům a zajet si k San Giorgio Maggiore na tamní zvonici, která je sice kapku nižší, než ta na Svatém Marku, ale zato tam chodí málokdo. Plán fungoval až do chvíle, kdy nám přímo před nosem zřízenec oznámil, že dneska z technických důvodů zavírají a kromě těch, co teď na věži jsou, se tam dneska už nikdo nedostane. Houby technický důvody. Nevěřil jsem mu ani slovo. Prej "maňana" - zejtra. Jenomže skutečný význam je "možná někdy příště". No dožrali mě neskutečně. Krásnej den, slunečno, akorát na focení a na vyhlídku, jen pár lidí u kostela - a voni si zavřou, protože maňana!
No … rozdejchal jsem to až na soukromém molu u kostela, kde nám laskavý pán sdělil, že se jedná o privátní pozemek, ale fotku mě udělat nechal. A tak jsme popojeli dvojkou na Giudeccu a prošli se po nábřeží - no vážně tam chcípnul pes, ani noha, byli jsme tam sami, ale ani přítomnost univerzitní rezidence Jana Palacha nám nedala důvod, proč tam zůstávat. A tak jsme tou dvojkou jeli zpátky na San Marco a jali se bloudit uličkami a užít si nekonečnou záplavu nedělních turistů.
Měli jsme toho dost a prokličkovali se k večeru domů, abych pak ještě s Kačkou jednou vyrazil na Piazza San Marco. Jen tak. Rozloučit se a třeba i něco vyfotit. A vono jo. Vyšlo to. Kačka si to náramně užila, fotila se s maskama a dostala růži, kterou v pondělí dovezla až do Oleška. Ještě jí má schovanou.

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_29

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_30

Masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_31

Pokušení sv. Antonína od žáka Hieronyma Bosche:

benatky_2018_32

Chlap v teplákách na laně pod Zvonicí na Piazza San Marco:

benatky_2018_33

Benátky z mola od San Giorgio Maggiore:

benatky_2018_34

Kačka a masky na Piazza San Marco:

benatky_2018_35