2018

těsně před začátkem

Já s divadlem nemám žádný velký zkušenosti, jenom pár střípků posbíraných během věků - ten první byl například už někdy v nějaké šesté, sedmé třídě, kdy jsem měl hrát prince v Popelce. Jenomže pak jsem se nějak znelíbil protagonistce, jejíž rodiče to celé organizovali, a tudíž jsem byl odejit ze síně slávy a mé místo zaujal - teď už ani nevím, který šťastnější spolužák. Žida Mareše jsem si vloni užil jen jednou a letos, jak psáno, mě potkal překupník. Matěj to před prázdninami ohodnotil, že jsem byl hnusnej, což byla pochavala, neboť jsem hnusnej bejt měl. Kačka to včera hodnotila opačně, tedy, že jsem byl hodnej, jelikož jsem té nešťastné Nirit prodal lodní lístek do Tel Avivu, což pro ní bylo nad jiné důležité. Protestoval jsem, že to byl dost drahej lístek, když musela vysolit všechny rodinné šperky, ale to Kačce nevadilo, poněvadž láska se na prachy nepřepočítává.
Ať už hnusnej nebo hodnej, v každém případě ten muzikál dopadl skvěle. Moc se mi to líbilo i podruhé a divákům v Kralupech taky. A dneska to hrajou (hrajeme) tuhle v Praze. A to v divalle Albert, ve kterém jsme ještě nikdy nikdo nebyl.
A to je to, proč to píšu.
Včera jsem těsně před představením propadal panice. On pan režisér nachystal jako opáčko hodinu před začátkem generálku. V sobotu se zkoušelo, byla první generálka a včera byla druhá. Generálkovatá.
Naprosto rozkladná. Nikdo nebyl tak, kde měl bejt. Každej zapomínal text. Všichni šeptali. Světla byla blbě a muselo se znova a dělat křížky z lepenky na podlaze. Pan režisér do toho furt zasahoval … no s takovou bych se bál vůbec začít představení pro lidi. Už jsem myslel, že napíšou na plakát "z technických důvodů představení odpadá" nebo tak něco. Ta generálka byla naprosto příšerná. Já bych teda něco takovýho asi udělal. Naštěstí nejsem režisér, nic takového jsem udělat nemusel a proto představení začalo a dopadlo na výbornou.
Ale neptejte se mě proč.
Jestli jsou nějaký divadelní zákony, který tuhle situaci popisujou, já je neznám. Zřemě se musí těsně před začátkem něco pokazit, aby se to po začátku povedlo. Ale chce to nervy. Bejt režisérem zřejmě nebude procházka růžovym sadem.