WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

koho volit

Pro připomenutí jsem si před pár dny pustil ten přírodopisný fim o rybách. Čelisti se to jmenuje. A zcela nečekaně se v tom filmu dotkli i dnešních obecních voleb.
Zjednodušeně řečeno se ve filmu ptá jedna paní druhé na pláži na ostrově Amity: "A kdy se stanu ostrovankou?"
Lakonická odpověď zní: "Nikdy, protože ses tu nenarodila."
A o tom to je.
Žiju tu na Olešku nějakých sedmnáct let. O dva roky dřív jsem sem začal jezdit. Tedy bez jednoho roku dvacet let. Za ty roky se z Dolních Břežan stalo výstavní malé město s krásným centrem, náměstím a vědeckým areálem na světové úrovni. Blízká Lhota rozkvétá. V Ohrobci se rekonstruuje, vyrostla tam pobočka zvolské školy a tělocvična. Zvole se proměňuje v krásnou starousedlou obec s ošetřovanými rybníky, novými hřišti, novou budovou školky, obecním úřadem, hřišti, autobusovým nádražíčkem … a naše Oleško?
Téměř nic.
Jen jedno volební období se zapsalo do "dějin" a byla postavena malá dvoutřídní školka a na rozježděné a loužemi a blátem zaplněné louce vznikl jakýsi budoucí volnočasový areál, kvůli kterému se obecní lid do krve rozhádal a dodnes se záležitosti řeší přes soudy a krajské orgány. Účastnil jsem se toho hádání v minulých volbách na straně pokroku a snažil se o slušnost a věcnost. Výsledkem byla psaná poznámka jednoho z následně zvolených zastupitelů ať táhnu doplněná velmi urážlivým oslovením.
Teď, před dnešními volbami, se navzájem urážejí a špínu na sebe lijí nejméně dva znepřátelené tábory z pěti kandidujících. Já už se toho nechci účastnit a neúčastním.
Na Olešku kandiduje pět, slovy pět uskupení! Všechna mají na štítě napsáno, že chtělí lepší obec a lepší časy. Přeju jim, aby jim to vyšlo, ale moc tomu nevěřím.
Jen tak nějak nevím, koho bych měl vlastně volit.