WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Trójský kůň

Trvalo to. Vlastně od počátku internetu to trvalo. Celou dobu jsem odolával a nenechal se nachytat. Na dotazy stran internetových útoků a podvodných stránek i obchodů jsem vždycky odpovídal argumentací o ověřování, špatné češtině, hledání referencí a podobně. A měl jsem pravdu. Pokud se člověk chová opatrně a podle zkušeností jinde nasbíraných a popsaných, může se cítit bezpečně i na internetu.
A přesně tak jsem se včera nechoval.
Takže se jim to povedlo. Konečně mě po těch dlouhejch letech čapli a nachytali mě.
Naštěstí to není nic strašlivého a v síti jsem neuvázl s fatálními následky, ale za blbce jsem, to zase jo.
To bylo tak: kamarádka zveřejňuje fotky na Instagramu. To dělám i já a dělá to spousta kamarádů a navzájem se sledujeme a lajkujeme a vůbec provozujeme síťový život. Nu a včera v tom jednom profilu té kamarádky na mě vykoukl sdílený leták: Kupte si sluneční brejle Ray-Ban, zrovínka dneska je akce za desetinu ceny. Upoutalo mě to. A to z několika důvodů: potřebuju zrovna brejle proti sluníčku do auta, jelikož ty, co tam teď mám, už mi někdo třikrát rozsed', čili držej jen silou vůle a to asi i proto, že tenkrát stály nějakejch šest stovek, jsou polarizační a žádnej šunt. Ale přeci jen by už další sezónu nemusely vydržet. Takže báječná příležitost koupit si nový a zvláště pak tyhle, kerý "hejbou světem".
Potom je tu skutečnost, že kamarádka takový nějaký brejle furt nosí, čili to jistě sdílela záměrně, aby ostatní kamarádi věděli. Kromě toho mě opravdu výrazná sleva vůbec nepřekvapila, protože podobnou akci u jiných komodit už jsem zažil. Například džíny štrausky si kupuju výhradně na černej pátek. A programy do počítače jakbysmet. Originální fotooptiku taky - a to už jsou nějaké částky! Tudíž proč by zrovínka taková akce "za pětikilo" nemohla bejt u brejlí? Zvlášť když jejich výrobní cena je i tak daleko pod cenou té akce.
Mrknul jsem teda na ty stránky. Jinak než z odkazu v telefonu, pochopitelně. Vypadaly normálně. Ano, sem tam nějaká ta chyba v češtině. To mě mělo varovat, ale rozhodl jsem se to přehlédnout. Projel jsem celý jejich web. Fungoval, odkazy živé, akce "tikala" v baneru, produkty na stránkách živé, aktuální, vysvětlení dlouhé, podrobné … tu a tam záměna s angličtinou, ale "k věci". Ověřil jsem tedy i vzhled a čísla brejlí i u jiných prodejců. Seděly. Seděly popisy, obrázky. Nu což, koupím tedy brejle "ve slevě". Všechno fungovalo. Objednávkový systém jsem dvakrát schodil a nijak ho to nepoškodilo. Bez problému mě znovu nabídl totéž. No tak jo. Zaplatím z bezpečné karty, kterou mám jen na internetové platby a jen s jedinou malou částkou právě pro aktuální nákup. I to klaplo. Všechno v pořádku, platební brána obvyklá, zabezpečení funkční, ověření pomocí jiného kanálu v bance odjinud taky funkční. Dobrá, odklepnu to.
Hotovo, nákup potvrzen.
Nu a asi za hodinu se na instagramu kamarádky objevila nová fotka s omluvou a naštvaným komentářem, že se jí někdo naboural do účtu Instagramu a sdílel reklamu na falešný Ray-Bany a že jí to shodilo účet. Ale že už to vymazala a teď je vše pořádku.
Tak - a mám to. Nachytali mě! Použili kamarádku jako Trójskýho koně a prolomili moji nedůvěru k podfukářům.
Ovšem přišlo od nich potvrzení objednávky … jen holt s delší dodací lhůtou. Tak uvidíme, co přijde. Navíc ta akce už opravdu skončila, ale ceny zůstaly stejné "za pětikilo". Takže to podvod bude.
Nu - zatím budu jezdit s těma rozsedlejma brejlema a budu doufat, že snad něco jako brejle proti sluníčku třeba vopravdu přijde. Někdy.