WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

z pětimetrovýho žebříku

Kdysi dávno … se nějak přihodilo, že jsem získal velmi silný respekt k zubům řětězové pily. A to respekt takový, že tohle nářadí jsem odmítal používat, najmě pak pořídit. Možná to bylo tím, že mi v mládí jeden bývalý spolužák a později lesnický učeň vyprávěl, jaké můžou při těžbě dřeva motorovkou vzniknout úrazy. Nic veselého to nebylo a to heroické vyprávění o zpětných rázech a odříznutých ramenech mi vytvořilo k motorovce blok.
Jenomže teď mám zahradu, na zahradě spoustu stromů a asi tak polovina z nich je úctyhodného stáří a potřebuje prořezat. Po omlazovacích zásazích a následném neudržování původními majiteli je to jako v džungli a ty stromy nepůsobí nijak libě.
Tož co s tím?
Sehnat za rozumnou cenu někoho na rozumné prořezání stromů s větvemi o průměru +/- dvacet centimetrů a to ze žebříku, to není jen tak. Hodinové sazby odborníků připomínají drahotu a známého zahradníka se už dva měsíce nemohu dovolat.
Tož tedy konec váhání, jaro je za dveřmi a než to začne všechno rašit, je třeba se rozhodnout. Buď ještě rok počkat a vyřešit to příští zimu nebo do toho praštit sám.
Včera jsem do toho praštil.
Nechal jsem si poradit v Hornbachu. Pan odborný prodavač mě vyslechl, pochopil, že to není jen tak nějaké hobby, že to bude chtít pořádnou motorovku a hned mi řekl, že by bylo lepší, abych si koupil něco vopravdu kvalitního. A poslal mě ke Stihlovi.
To je tuhlec nahoře v Chuchli.
Tam mě pán taky vyslechl. Probrali jsme všechny výhody a nevýhody. Probrali jsme moje požadavky a má očekávání a výsledkem bylo to, čemu jsem od začátku nevěřil a rovnou to předem odmítl.
Motorovka na baterky.
Přivezl jsem ji domů a odpoledne jsem se do toho dal.
A von měl pán pravdu. Za půldruhý hodiny jsem měl prořezanou první jabloň. Stačila na to jedna baterka, druhá se nabíjela. Vzniklo čtvrt kubíku pořádnejch polen na štípání a hromada větví na sekání. Druhá baterka zůstala v rezervě na další strom. Ale to už se setmělo a sotva jsem to stačil ještě rozřezat a složit.
Vyřešil jsem tak nejmíň dva problémy.
Jednak otázku jak a čím prořezat stromy na zahradě.
A hlavně: jak se přestat bát motorovky a úplně klidně s ní řezat i z pětimetrovýho žebříku.