2018

pijí za letu

Teplo je letos obzvlášť teplé. Skoro by se dalo říct, že už od konce dubna je léto. Mám to tu zaznamenáno a je jasné, že když už jsme se koupali koncem dubna, tak teď, v srpnu, to pokračuje ve velkém. Voda dosáhla skutečně rekordní teploty a to 29°C. To jsme tu ještě neměli. Teploty se drží pořád nad třicítkou, až teprve včera byla dopoledne trošku bouřka, po dlouhé době sucha napršely 2mm a ochladilo se. Mírně, ale ochladilo. Tuhle je teplotní graf typický pro posledních čtrnáct dní. Jen ta neděle se konečně trochu vymyká:

pocasi_180806

Vedro je nejen nám, ale i našim hostům a trvale bydlícím na zahradě. Ptáčků je vidět pomálu a když, tak nejvíce ráno či až večer. To se chodí koupat do potůčku. A nebo napít. To si tu oblíbily vlaštovky. Dělají nálety nad bazénem a pijí za letu. Dá to práci je při tom vyfotit a někdy se to i povede. Jako včera:


vlastovka_180805

já tam skočil

Ono když není o čem psát, pak se píše o počasí. To je stejný, jako v hospodě, když zrovna není o čem mluvit. I když v hospodě je furt vo čem.
Takže teď se píše o počasí.
Ano, je nebývalé teplo, někde prý naměřili i rekordní teploty a skutečnost je taková, že takhle hezké jaro už jsme tu dlouho neměli. Podle všeho by to konečně po letech mohlo vyjít a nepomrzly by nám ani meruňky, ani třešně, možná i nějaká ta švestka bude, jestli se něco zásadně nezmění. Žádné rekordy, žádné senzace, prostě jenom hezký teplý jaro. Dost teplý. A proto o tom píšu.
I u nás jsou teploty vyšší, než některé minulé roky a skoro to vypadá, jako by už bylo léto. To se ovšem v noci vrátí zpátky a ráno je zase jaro. Proto se ta voda v bazénu neohřívá tak rychle. Ale ohřívá se. V sobotu už měla šestnáct, v neděli sedmnáct stupňů. No bodejď, že jsem neodolal a proto si to tu taky píšu, aby bylo jasno, že letos jsem se koupal už 21. a 22. dubna!
A to rekord je.
Když jsem se v minulosti smočil někdy koncem května, považoval jsem to za obzvlášť příznivý konec jara. Nu a teď to tu máme téměř na začátku, tedy konkrétně měsíc po jarní rovnodennosti - a už se dá vlézt do vody a neumrznout. Děti, pochopitelně, i s mouveselouHaničkou prohlásily jako jeden muž, že je to eště studený. Ale co mi po tom, že. Já tam skočil a chvilku jsem statečně vydržel. Několikrát. Však bylo pěkný vedro a ochladit se ve vodě - toť báječná příležitost. Tož jsem jí využil.
Rekord tedy opravdu padl, ovšem jen jaksi zprostředkovaně.

ps
Vyšší teploty trvaly až do konce dubna, takže další koupací den byly čarodějnice a teplota vody dosáhla 20°C. A to už se koupali i Matěj s Kačkou.

tuhlec je pro archiv graf teplot z meteostanice:


pocasi_180422


a tuhlec jedna jarní sakura:


sakura_180422

fouká severák

Začíná to vypadat, že o počasí si tu letos píšu skoro nejvíc. Asi k tomu bude důvod. Ona ju tu totiž už zase zpátky zima. A ne ledajaká. Vodní dílo znovu zamrzlo a teploty už jsou opět třetí den výhradně pod nulou. Dneska ráno dokonce -8,7°C. Není divu, že ptactvo z jižních krajin ještě nedorazilo a ke zpěvu se moc nemají ani ti naši domácí. V tomhle mrazu jednomu zamrzne zobák, ani se nenaděje.To, že zítra začne ve čtvrt na šest odpoledne jaro, znamená jen datum v astronomickém kalendáři, ale viditelného výsledku to nemá. Na zahradě je tenká sněhová pokrývka, na cestách sněhové jazyky, na vodě led a v povětří skoro devět pod nulou. I tu Mořenu, co se na Smrtnou neděli ze Zvole dycky vynáší, jsme jednomyslným schválením před školou odložili o týden, na neděli Květnou - byla včera ráno taková zima a větrno, že přišlo jen pět maličkých a muzikanti hrát nemohli, jelikož jim přimrzaly ty zobáčky, tedy zamrzaly jim klarinety a flétničky.
Inu, letos pořád fouká severák a tu zimu nám řácky protahuje.

statistika - od soboty 17.3. teploty nevystoupily nad nulu ani přes den (údaje zaokrouhleny):

- 17.3. 0°C … -5°C
- 18.3. -2°C … -7°C
- 19.3. -1°C … -9°C
- 20.3. +2°C … -8°C
- 21.3. +3°C … -3°C
- 22.3. +5°C … -6°C
++

mnoho tisíc voltů

Co si tu zapsat, když je venku medle patnáct pod nulou, všecko je na kost promrzlý a člověk aby chodil obalenej ve vaťáku i do kůlny.
Třeba zas něco o počasí, ale kapku jinak.
Všimli jste si, jak to všude kolem jiskří? Ale ne, nemám na mysli sníh a ty romantický vobrázky, který mám taky rád. Mám na mysli jiskry. Elektrický jiskry.
Já jiskřil včera celej den. Stačilo se v kanceláři zvednout, někam popojít po koberci a znovu si sednout k počítači. A už přeskočila jiskra mezi prstem a klávesnicí. I doma šáhnu na kliku a šup, dostanu ránu. Když pohladím Cyrdu, je to jako ohňostroj.
A víte, proč to najednou všechno tak jiskří? No protože je šedivý pole. Nemluvím z cesty. Pole je šedivý a ne hnědý proto, že už dlouho je mráz a vymrzla voda. Z pole, ze zahrady, ze vzduchu. Na silnicích to práší. A když se podíváte na meteo a najdete graf vlhkosti vzduchu, zjistíte, že se ta zelená křivka pomalu den ode dne zrácí a vlhkost vzduchu se pohybuje pod pětadvaceti procenty. To už je jak v sušárně.
Nu a jsme u toho. Nízká relativní vlhkost vzduchu způsobí, že vzduch je vodivý méně, než obvykle. Naopak objekty vzduchem obklopené vážou vody více a tím jsou v suchém vzduchu vodivější a dokážou získat větší statický náboj například třením. Tedy: třeme-li ebonitovou tyč liščím ohonem, žáku Cartere …
Nu a jsme u těch jisker. Doporučuju si osvěžit paměť přečtením článku o
Triboelektrickém jevu tady na wikipedii. Zvlášť pasáž "Příčina jevu" je zajímavá. Nu a vzhledem ke stavu věcí a počasí jest na místě vztyčit prst a vznést upozornění (takto citaci ze zmíněné wikipedie):
"Osoba pohybující se po koberci může nashromáždit náboj mnoha tisíc voltů, dostatečný pro vznik výboje delšího než centimetr."
Nekecaj, včera jsem ho viděl.

ledové dny

Nu a je tu důvod oprášit statistiky naměřených teplot. Už týden se noční teploty pohybují pod nulou a zamrzá nám vodní dílo. Jenomže přes den to zatím vždycky na chvíli vylezlo nad nulu a působením sluníčka, čerpadla a uv lampy se potůček zase probudil k životu. Včera ráno už ne. To už bylo třetí den pod nulou i přes den. Včera dokonce -5°C. Nu a noční teploty klesají hloub a hloub dneska to už je pod -14°C. Tož jsem vodní dílo odstavil, protože nad takovým mrazem to nevyhraju.
Máme tu tedy skutečné ledové dny. Když se podívate na grafy směru větru, je to jasný: fouká k nám od severu nebo sevorovýchodu - tedy ze Sibiře a fouká k nám velmi studeně. Nu a našel jsem i jednu pranostiku na dnešek: Když větrové na konec února uhodí, moc obilí se na poli urodí. Takže lze se těšit na sklizeň, byť je tedˇponěkud předčasné.
Ale když už jsme u těch statistik, tuhle přepisuji zápisy z minulých let:

2006 … mrazy od ledna, v únoru až -16°C, bruslíme na Sázavě, pak sníh, kolem třiceti cm
2007 … teplý leden, kvetou jívy a podběl, koncem ledna napadlo 2 x 20 cm sněhu, ale rychle roztál, sněžilo ještě v březnu
2008 … mrazy, v únoru pod -11°C
2009 … v lednu -15°C, dál běžná zima, hodně sněhu, děti lyžují na Chotouni
2010 … běžná zima, hodně sněhu, dokonce i nad půl metru, bruslíme na rybníku
2011 … začátek ledna zima, sněžení, v půlce ledna krátce teploty i nad 10°C, sněhu dostatek, ale v druhé půlce ledna roztál, koncem ledna znovu sněží a mrzne
2012 … začíná sněžit až v půlce ledna, ale sníh rychle taje, v únoru rekordní mrazy -21,1°C
2013 … sněhu málo, v lednu krátkobě nízké teploty až -16°C, teploty střídavé, koncem února napadlo 25cm sněhu
2014 … teploty se pohybují mezi nulou a + 10°C, kvete vilín a jívy
2015 … počasí připomíná více předjaří, než zimu. Sníh občas napadne, ale hned sleze. O Velikonocích padá mokrý sníh.
2016 … sněhu přes deset centimetrů. Dva sněhuláci a jedna snowboardová rampa na zahradě. V lednu mrazy celý týden, mimnimum -14°C
2017 … celý leden velmi mrazivý s občasným oteplením, minima klesají na -20°C
2018 … zatím je zima téměř bez sněhu, ale teploty už týden výrazně pod nulou, dnes zatím nejnižší týdenní minimum -14,2°C, absolutní minimum je letos -14,8°C

statistika dalších ledových dnů:
27.2.: -13,5°C
28.2.: -14,8°C
1.3. : -13,9°C
2.3. : -8,0°C
3.3.: -7,2°C (přes den už mírně nad nulou)
4.3.: -8,9°C (přes den už +3°C)
5.3.: -4,8°C (přes den už +2,5°C)
6.3.: -1,3°C (padá sníh, ne víc, než 3cm mokrého sněhu, v noci už je nad nulou)
a tím ledové dny končí

dnešní situace zde:

WeatherCatBanner

dnešní graf teplot zde:

customgraph1

customgraph4

skoro jako na pouti

Jo, ta zima nám letos vůbec nedá šanci odhadnout, jak bude. Jen jsem si tu před pár dny posteskl, jak je ta zima mírná, už začali rosničkáři vyhrožovat, že těch patnáct, šestnáct pod nulou vážně bude. A aby to nevypadalo, jako že se s tím počasím vytahujou, poslali na nás včera ráno kapku toho sněhu. Asi jako závdavek. Ono to teda přes odpoledne převážně roztálo, ale ráno jsem to stih' vyfotit.
Nu a protože už nám od listopadu kvete ta zimní sakura, měli jsme to na zahrádce takový sladce pocukrovaný. Skoro jako na pouti.

sakura_180204

bylo by to hezký

Protože je teď většinu dne i noci pod mrakem, ani jsem si nevšiml, že už zase bude úplněk, takže jsem se ráno podivoval, kdo mi to svítí do postele. Pak jsem ho zahlíd'. Vykukoval skrz řídká mračna a vypadá to, že se skutečně začne při jasnějším počasí kapku ochlazovat, jak varují rosničkáři, ale velký šance tomu mrazu nedávám. V předpovědích sice čteme, že se zima vrací, ale už radši nikdo neříká, co tou zimou myslí. Ono určitě bude nějak kolem nuly, případně mírně pod, ale žádný třeskutý zamrzání rybníka zatím nečekám.
Ano, když jsem se podíval na graf teplot dneska ráno, nastal prudký pokles z půlnočních osmi na ranní tři stupňe Celsia za svítání. To ovšem žádná zima není.
Tedy jsem vytáh' z knihovny oblíbenou knížku o pranostikách, abych zjistil, jak na to hleděli moudří předkové.
Nu a je to tady - čili pranostika na 28. ledna praví, že: Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví. To jsem zvědav, jak to letos vyjde. V každém případě se všeobecně má za to, že si zima musí přijít na své, tedy že když vrchol zimy není v lednu, bývá v únoru. Uvidíme. Máme s tím i u nás na Olešku zkušenost.
To takhle před jedenácti lety uhodily takové mrazy, že zamrzla i Sázava a my byli bruslit na řece.
Tuhle je k tomu zápis. Avšak i při sebevětší dávce optimismu nečekám, že by za týden bylo šestnáct pod nulou jako tenkrát a my šli na Sázavu bruslit.
Ale bylo by to hezký, vo tom žádná.

hrablo na suchu

No já vim, že mě ti sousedi (sousedi z hlediska, řekněme, galaktického), kterým za poslední dva dny nasněžilo, budou mít za blázna. Jim nasněžilo. Nám ne. Oni mají plné ruce práce se sněhovým přívalem, s dopravou, s nefungující elektrikou a my ne. Oni mají půl metru sněhu a my jenom mokrou zahradu. Ne, nestěžuju si. Vím, jaké to je, když člověk vyleze ráno před dům a musí odklidit čerstvých dvacet, aby se dostal na hlavní cestu. Letos nás to zatím minulo a těch pár centimetrů, ze kterých Matěj s Kačkou stihli udělat robota, roztálo za pár dní.
Já si jen povzdychávám nad tím, že nás ta bílá nadílka letos zatím minula. A povzdychávám si proto, že rosničkáři nás celej tejden varovali a dráždili vizemi o sněhových přívalech. Ano, měli pravdu. Dálnice dva dny stála, v krajích popadala elektrická vedení, všude samá sněhová a větrná kalamita a u nás klid, jen trochu foukalo. Kápku toho sněhu dětem by neškodilo. A taky pro připomenutí, že na vsi je třicet centimetrů bílé nadílky běžnou součástí zimy. Člověk se na to voblíkne, vytáhne hrablo a postará se.
Tak teda to hrablo mám nachystaný … stojí už od prosince na zápraží a na suchu.