2018

skoro jako na pouti

Jo, ta zima nám letos vůbec nedá šanci odhadnout, jak bude. Jen jsem si tu před pár dny posteskl, jak je ta zima mírná, už začali rosničkáři vyhrožovat, že těch patnáct, šestnáct pod nulou vážně bude. A aby to nevypadalo, jako že se s tím počasím vytahujou, poslali na nás včera ráno kapku toho sněhu. Asi jako závdavek. Ono to teda přes odpoledne převážně roztálo, ale ráno jsem to stih' vyfotit.
Nu a protože už nám od listopadu kvete ta zimní sakura, měli jsme to na zahrádce takový sladce pocukrovaný. Skoro jako na pouti.

sakura_180204

bylo by to hezký

Protože je teď většinu dne i noci pod mrakem, ani jsem si nevšiml, že už zase bude úplněk, takže jsem se ráno podivoval, kdo mi to svítí do postele. Pak jsem ho zahlíd'. Vykukoval skrz řídká mračna a vypadá to, že se skutečně začne při jasnějším počasí kapku ochlazovat, jak varují rosničkáři, ale velký šance tomu mrazu nedávám. V předpovědích sice čteme, že se zima vrací, ale už radši nikdo neříká, co tou zimou myslí. Ono určitě bude nějak kolem nuly, případně mírně pod, ale žádný třeskutý zamrzání rybníka zatím nečekám.
Ano, když jsem se podíval na graf teplot dneska ráno, nastal prudký pokles z půlnočních osmi na ranní tři stupňe Celsia za svítání. To ovšem žádná zima není.
Tedy jsem vytáh' z knihovny oblíbenou knížku o pranostikách, abych zjistil, jak na to hleděli moudří předkové.
Nu a je to tady - čili pranostika na 28. ledna praví, že: Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví. To jsem zvědav, jak to letos vyjde. V každém případě se všeobecně má za to, že si zima musí přijít na své, tedy že když vrchol zimy není v lednu, bývá v únoru. Uvidíme. Máme s tím i u nás na Olešku zkušenost.
To takhle před jedenácti lety uhodily takové mrazy, že zamrzla i Sázava a my byli bruslit na řece.
Tuhle je k tomu zápis. Avšak i při sebevětší dávce optimismu nečekám, že by za týden bylo šestnáct pod nulou jako tenkrát a my šli na Sázavu bruslit.
Ale bylo by to hezký, vo tom žádná.

hrablo na suchu

No já vim, že mě ti sousedi (sousedi z hlediska, řekněme, galaktického), kterým za poslední dva dny nasněžilo, budou mít za blázna. Jim nasněžilo. Nám ne. Oni mají plné ruce práce se sněhovým přívalem, s dopravou, s nefungující elektrikou a my ne. Oni mají půl metru sněhu a my jenom mokrou zahradu. Ne, nestěžuju si. Vím, jaké to je, když člověk vyleze ráno před dům a musí odklidit čerstvých dvacet, aby se dostal na hlavní cestu. Letos nás to zatím minulo a těch pár centimetrů, ze kterých Matěj s Kačkou stihli udělat robota, roztálo za pár dní.
Já si jen povzdychávám nad tím, že nás ta bílá nadílka letos zatím minula. A povzdychávám si proto, že rosničkáři nás celej tejden varovali a dráždili vizemi o sněhových přívalech. Ano, měli pravdu. Dálnice dva dny stála, v krajích popadala elektrická vedení, všude samá sněhová a větrná kalamita a u nás klid, jen trochu foukalo. Kápku toho sněhu dětem by neškodilo. A taky pro připomenutí, že na vsi je třicet centimetrů bílé nadílky běžnou součástí zimy. Člověk se na to voblíkne, vytáhne hrablo a postará se.
Tak teda to hrablo mám nachystaný … stojí už od prosince na zápraží a na suchu.