2018

jinovatka v sedm

Ale přece to znáte s tou půlkou kuřete. Felix Holzmann tím bavil publikum jakou dobu. On sní kuře, druhej nesní nic, ale průměrně snědli oba půlku kuřete. Inu hra čísel může být velmi ošidná. Čehož hodlám právě teď využít, jelikož letošní počasí je toho druhu, že neustále vyvolává údiv.
Máme venku dva teploměry. Jeden od meteostanice, u zdi plotu, chráněný břečťanem jako radiačním štítem - tedy slunce na něj nesvítí a mylné denní špičky neukazuje. Ten druhý je kuchyňský - tedy čidlo má na domě zvenku na servení straně fasády. Ukazujou rozdílně. Jsou holt nastavenej každej jinak a v povolené toleranci se liší asi o 1,3°C. To je tolerance zanedbatelná, ovšem v případě hraničních teplot už jde do tuhého. Ne snad že by teploměry zatuhly, ale obrazně řečeno už se začnou hádat, jestli mrzne nebo ještě ne.
A tahle situace nastala dneska ráno v sedm hodin.
Ten kuchyňský ukazuje, že je -0,5°C (v šest bylo -0,2°C) a tudíž už mrzne.
Ten na plotě má do nuly ještě 0,8°C (v šest bylo 1,1°C).
Pokud bych je chtěl rozsoudit, podíval bych se na nejbližší meteostanici ČHMÚ … a to je támhle v Libuši - a ta teď ukazuje 0,4°C. Ovšem na jiných místech republiky - a není to nutně na horách - se teploty pohybují v rozmezí +4,3°C / -2,5°C (v šest to bylo +3,8°C / -3,1°C)
Ať je to jak chce, lze poměrně s úspěchem tvrdit, že na větší části území už dneska ráno mrzlo - a k tomu jsem se chtěl dostat. Ještě před týdnem klesaly ranní teploty nanejvýš ke 14°C a denní byly nad 26°C.
Takový podzimní skok nepamatuju. Leda snad v roce 1978 na Silvestra, kdy bylo přes den nějakých +15°C, navečer sprchlo a přes noc přišel mráz, bylo nějakých -3°C, z cest se stala ledovka a já nemoh' z oslavy domů, jelikož všechny autobusy na Jižním Městě doklouzaly akorát tak do škarpy. Tak to snad dneska nehrozí, až takovej rychlej skok to není, ale ranní mrazík na konci září nebývá zas tak často.
Pranostika k tomu říká jen to, že Na svatého Cypriána chladno bývá často z rána.
To se nedá popřít - a pro nevěřící Tomáše tu mám ranní dokument - jinovatku na střeše altánu na zahrádce dnes ráno v sedm:

altan_180926