2018

šupem zpátky do lesa

"Hele, sojka," ukazoval jsem mézačtenéHaničce, která seděla s knížkou na terase.
"Támhle, za cedrem."
"Aha."
Nic divnýho, prostě přilítla sojka, která k nám občas zavítá, ale doma je v lese za polem. A v tom byla asi ta potíž: že tu není doma. Netrvalo to dlouho a slyším divný zvuk. Jako by někdo někoho plácnul. Hned potom křik. Tedy ptačí křik.
U cedru se rvali ve vzduchu náš kos a ta sojka. Kos evidentné útočil a ta facka, to nebyla facka, ale plácnutí či klovnutí. Sojka to zkusila ustát a když jí bylo jasný, že to neustojí, raděj uletěla. Je sice dvakrát taková jako náš kos, ale zřejmě došlo k tomu efektu, že motivaci měl pan domácí a bránil své dobré bydlo, zatím co sojka to prostě jen zkusila a když chytla nějakej ten klovanec, moudře usoudila, že to nemá zapotřebí a odlétla zpátky do lesa. Jakživo bych to do toho našeho kosa neřek', že je takovej zuřivec.
A kdyby to bylo jenom jednou. Hned odpoledne slyším podobné zvuky za kůlnou a je to tak: zase se tam rvou sojka s kosem a zase dostala zobákem a zase jí vyhnal. Křiku kolem toho bylo jak v aréně.
No to mi teda povězte: co sem tu sojku tak láká a proč jí ten kos tak nesnáší a vyhání ji? Jediný vysvětlení, který mě napadá je, že sojka chce sežrat kosům vajíčka nebo dokonce malý kosy. To by potom byla jiná. To bych toho kosa chápal. Vzhledem k té zuřivosti na tom asi něco bude.
Inu - naše zahrada holt nejni pro každýho. Príchozí se musí chovat slušně a podle našich pravidel. Jinak ho poženem šupem, odkud přišel …
… mimochodem: nepřipomíná vám to něco?


Po boji se letěl vykoupat a takhle po koupeli vypadal … no nevím, jestli z něj jde ta hrůza, před kterou sojka uletěla:

P6100007

P6100008

P6100013

P6100014