WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Popelavý Měsíc

Ještě před týdnem jsem neměl o termínu Popelavý Měsíc ani páru. A neměl bych dodnes, pokud bychom se ho bývali byli nepokoušeli vyfotit. Jenže jsme se pokoušeli a tudíž už vím, že Popelavý Měsíc je vlastně Měsíc obyčejný, jen málo viditelný, protože je buď těsně před nebo těsně po Novu či přímo v něm. Když má člověk zrovna štěstí a je jasno a Měsíc je někde nad obzorem a je na opačné straně než západ nebo východ Slunce a je dost tma a není nikde kolem světelný smog, tak se může stát, že támhle někde může člověk vidět Popelavý Měsíc, což je již řečený Měsíc obyčejný, ale jen velmi slabě osvícený odrazem světla od maší matičky Země. Ideální pro představu je podívat se někam na síť, fotky jsou k dispozici. To jsou ovšem fotky cizí a to by v tom byl čert, abych neměl fotku vlastní.
A tak jsme se do toho pustili.
Ondřejův kamarád to vymyslel a my jsme se přidali. V pátek byla příležitost udělat obrázek Popelavého Měsíce a to dokonce spolu s Katedrálou. Takovou příležitost si člověk nemůže nechat ujít.
Tož jsme čekali. Nejdřív na západ Slunce a potom na Měsíc. Jenomže ony nebyly splněny všechny výše popsané podmínky. Ba dokonce většina z nich splněna nebyla. Tudíž se Popelavý Měsíc nedostavil. Ale fotku mám. Není sice dost popelavá, ale je s Katedrálou a s uzoučkým srpkem Měsíce, jehož popelavý kotouč není vidět. Ale taky dobrý. Alespoň mám příležitost k lovu někdy příště.

Cathedral&Nov_200918_web2