2018

lepší počasí jsme si nemohli přát

321; 1200; 17,0; 10,5
950; 1011; 13.1; 4,2
3270; 625; -1,3; -13,1

Lepší počasí jsme si nemohli přát.

Ano, použil jsem upravený citát z Cimrmanova Posla z Liptákova a ti, kdož tuší, hádají správně. Půjde dneska o počasí. Ona podivná čísla, ktará mohou naznačovat, že už mi konečně přeskočilo, nejsou známkou šílenství, nýbrž pouhá meteorologická data. Tedy Výška, Tlak, Teplota, Rosný bod. Pochopitelně smyšlená, ale teoreticky by mohla existovat. A o ten rosný bod mi dneska jde.
Poslední týden se počasí drobně změnilo, ale ti, kteří se chodí ráno projít alespoň po zahrádce, neřkuli po louce, jistě zaregistrovali, že je, na rozdíl od prázdninových rán, nějak mokro. Že je rosa.
Hurá! Je rosa!
Je alespoň trošku vlhko a zahrádka po těch suchých a horkých měsících vděčně přijímá každé osvěžení.
No jo, ale odkud se ta rosa vzala, když je pořád tak sucho?
Může za to právě ten rosný bod. Tedy teplota vzduchu, při které vzdušná vlhkost už kondenzuje v mlhu nebo rosu. Přeci jen minulý týden trošku sprchlo a vzdušná vlhkost tedy kapánek vzrostla. Nu a ranní teploty konečně začaly připomínat teploty u nás běžné v tomto období. A jsme u toho. Když se podíváte na první graf z meteostránky, uvidíte, že křivky ranních teplot (to je ta tmavě modrá křivka) se blíží k čáře teplot rosného bodu (zelená křivka). Během dnů, kdy byly ranní teploty sobě nejblíže, byla dokonce v údolí mlha. Teď je alespoň ranní rosa, jelikož u země je ještě chladněji a tak se na trávě vlhkost už sráží.
Nuže tedy, právě teď platí:
322; 1021; 13,5; 9,2 - opravdu, lepší počasí jsme si nemohli přát …