WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Šafr vs. Neff

Nějak se mi tu letos potkávají kritické myšlenky. Tu na to, tu na ono, tu i na politiku, což jsem si původně zakázal tady vůbec psát. No jo, ale kde si stěžovat, že. Leda tak na té tuhle vzpomínané lampárně. Tož je to tu zas.
Není to poprvé, co jsem se setkal s odlišným názorem, najmě pak lišícím se od toho, který má Ondřej. Názory vznikají nazíráním na věc a to má pochopitelně každý jiné, čímž vziká předmětná odlišnost. Ovšem mám za to, že tříbení onoho nazírání by mělo mezi slušnými lidmi probíhat pokojně bez osobních útoků.
To jsem ale spad' z Měsíce s tímhle názorem. Dneska je totiž potřeba protivníka nejdřív zostudit, očernit, veřejně dehonestovat a teprv následně po takové dělostřelecké přípravě polemizovat s jeho názorem. Přirozeně opět urážlivě a s patřičnou povýšeností.
Něčeho podobného jsem dnes svědkem na
Ondřejově Hyeně a v úvodníku jeho Neviditelného psa. Kdybych Ondřeje dlouhá desetiletí neznal a nevěděl, jaké jsou jeho názory, musel bych se zamyslet, co je to za člověka, o kterém tohle píše jiný novinář, jehož noviny jsem si předplatil.
Jenže Ondřeje znám a tak si už znovu Forum 24 nepředplatím. Majitelem a šéfredaktorem Fora a autorem mě odporného textu plného osobní záště, která podle mého do novinařiny nepatří, je Pavel Šafr. Jak jsem si obratem přečetl, bývalý šéfredaktor a ředitel přesně těch médií, ve kterých pan Šafr publikování Ondřeje kritizuje. A to v duchu: hleďte s kým to ten člověk spolupracuje! Jak odporné. To, že si tamtéž roky sám v teple šéfredaktoroval a řediteloval, to jaksi pan Šafr už neuvádí.
Nu a po té dělostřelecké přípravě, kde důkladně Ondřeje protáhl blátem současných médií, jež sám před časem vedl, se pouští do polemiky s názorem na zákaz dezinformačních webů. Názor má na to opačný než Ondřej. To je v pořádku, to je od toho nazírání na věc. Ovšem když to záměrně hodně přeženu, pan Šafr horuje pro cenzuru a zákaz šíření dezinformací a to v článku zveřejněném ve svém vlastním médiu, kde hned pod tím jeho článkem je odstavec s mottem fóra, kde se praví mimo jiné, že …." Smyslem … je přispívat ke kontrole politické i ekonomické moci a bránit svobodné prostředí …"
Jak se slučuje svobodné prostředí s cenzurou už pan Šafr neuvádí. Tuto složitou úvahu už jaksi nechává na čtenářích jeho Fóra.
Takhle nějak vzniká v tom, co se dnes nazývá svobodným médiem, potichu nevraživost a nenávist.
Je mi smutno, když čtu, jak zdánlivě normální novinář Šafr reaguje na docela vtipný fejeton snažící se vyzvat k zamyšlení nad tím, zda další zákon a další zákaz náhodou nepovedou právě k omezení oné svobody, na jejíž obranu se pan Šafr tak vehementně staví.
Uffff … kam se ten svět řítí.
Pro zvídavce a pro mě v budoucnu: zde je
odkaz na Ondřejův fejeton, zde na jeho úvodník, ve kterém jsem se to dnes dočetl a tady na článek pana Šafra.