WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

pán s pérem

Nu tak jsem se dočkal, jelikož kdo si počká … Jenomže ví člověk vždycky na sto procent, čeho se dočká? Můžu tady bez uzardění prohlásit, že neví. Ani já jsem nevěděl. Neměl jsem ani tušení, co mě čeká po vytvrdnutí toho betonu na záchodě.
Já totiž, trouba poctivej, jsem si řek', že když už to dělám, nechám ten odpad i vyčistit. Ono je to v provozu osmdesát let, původní majitelé to asi moc neřešili, tož povolejme odborníka s pérem.
Pán s pérem přijel včera. Šlo mu to ztuha, nemohl se těmi vápenatými usazenimi probourat. Skoro dvě hodiny se v tom doslova šťoural a po tom dlouhém čase se dostavil úspěch: usazeniny byly pryč. Jo, pryč. A to i skusem cihly, což byl ten moment, který pána hodně zarazil a po přivolání nepotěšil ani mě.
Po důkladném ohledání a vyfotografování a natočení krátkého průzkumného snímku jsme zjistili - tedy nejdřív pan řemeslník a pak já jako pan domácí - že nastalo odstranění, vyčistění a odhalení. Odhalení průšvihu.
Čekala ne mě totiž zpráva o skutečném stavu věcí a to ta, že odpad ze záchoda byl v minulosti opravován, ale prachmizerně. Na litinovou trubku, která byla a je stále v pořádku, tehdejší opravář nasadil novodurové koleno, jenomže ho nějak zapomněl správně, anebo ještě hůře: vůbec napojit na tu litinu. Mezi kolenem a trubkou chybí asi tak deset centimetrů čehokoliv, co by bylo lze označit za potrubí. Jsou tam cihly, malta … nic víc. Všechno vlhké, kus cihly vypadl.
Tak tohle mi ještě chybělo.
Vůbec jsem netušil a zřejmě stále netuším, co za poklady tenhle dům skrývá. O důsledcích tohoto stavu nemá smysl se tu rozepisovat. Vlhkost lze odstranit jen vysekáním toho mého betonu, dlaždic a kusu základů, aby se pan řemeslník, který měl původně pracovat jen na sanaci sklepa, dostal k litinové trubce odpadu, celé to odhalil, sanoval a znovu dal do pořádku, aby to, co tam teče, teklo tam, kam to téct má.
Tentokrát se do toho už sám pouštět nebudu a snad se při odborném zásahu dočkám i pozitivního výsledku.
Leda, že by se objevilo něco dalšího.