WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

nebude CO2

Na síťových diskuzích jsem potkal spoustu stejně nejistých majitelů naftových motorů, kteří se ptali, jak je to vlastně s tím modrým přídavkem. Všude jim to bylo vysvětleno a všude láteřili. Přečetl jsem si poučení i láteření a u pumpy koupil svůj první desetilitrový kanystr s AdBlue.
To, že byl tak dobře zavřenej, že skoro nešel otevřít, to pomineme. Jde spíš o tu manipulaci. Jak jsem se dočetl, je ve hře čpavek, následně močovina ve vodním roztoku a po reakci voda a dusík, kterého je i tak dost, takže těch pár milonů tun ročně navíc už se ztratí, hlavně, že nebude CO
2. Tedy je to chemikálie. Ve všech návodech píšou, že je nebezpečná, poškozuje pokožku, lak auta a musí se hned umýt, jinak budou potíže. Ne, nic jsem nepobryndal, všechno je čistý a smradlavý. Jo, smrdí to děsně.
A proč si tu o tom píšu?
Kvůli tomu údivu nad tím, jak skvěle i v tomto případě účel světí prostředky.
Normálně by bylo na takovým kanystru tisíc varování o škodlivosti všemu v dosahu půl metru. Ale protože se jedná o ekologicky prospěšnou látku, žádná extra upozornění se nekonají. Jenomže ona je ta látka prospěšná až při té chemické reakci někde v katalyzátoru. Před tím je to pěknej sajrajt.
Co naplat, beru to tak, že je to furt ještě lepší, než stát dvě hodiny u nabíječky, jen abych se dostal do Brna.
Inu, i tohle je daň za to zmenšování světa, jak jsem si tu zapisoval včera.