2018

mate kabeli

"Mate kabeli?" Ptal se kdysi dávno jakýsi výstavní dojič na brněnském výstavišti jedné z asistentek na našem firemním stánku. Zaslechl jsem to, ale vůbec jsem mu nerozuměl. Pak mi kolega, rodem Brňák, přeložil, že ten dobrý muž si nežádal elektrické vodiče, nýbrž tašky. Taška ať už papírová, igelitová či plátěná se v Brně řekne kabela. Je to hezký archaismus, ale jednomu to hned nedoteče, jelikož se to jinde než v Brně nepoužívá moc často.
Nicméně archaismem jsou i ty výstavy. Už se jich dlouhé roky núčastníme, poněvadž to pozbylo smyslu i účelu a zbyly jen ty vzpomínky. Když jde tedy o kabely, vzpomenu si na Brno.
Včera jsem vzpomínal celý den.
Mám totiž kabel k hodinkám. Přesněji měl jsem. Ještě před týdnem jsem ho měl. Včera jsem ale už neměl kabel ani kabeli. Vypařil se. A hodinky mi bezzvučně vyčítaly, že jsem je nenabil a tudíž mi neukážou, kolik je hodin. Počal jsem kabel hledat. V šuplíku. V tašce. Na stole. V kanceláři pod stolem. Tamtéž opět v šuplíku. Ve skříni. Pod klávesnicí. Ve futrále externího disku …
Kabel nebyl.
Těžko jsem se smiřoval s tím, že jsem ho ztratil. Hodinky bez kabelu nejdou. Musím koupit nový? … houby! Ten kus drátu si v krámě počítají za sedum stovek! To by musel bejt zlatej! A tak jsem přijel večer domů z jakési úvodní schůze a jal se znovu hledat. Znovu šuplík. Jinej šuplík. Další šuplík … nic.
Zmar se plíživě začal vkrádat do mé mysli. Nevzdal jsem to: kde jsem měl naposled ten kabel? V autě!
Prolezl jsem auto skoro celé. Jen motor jsem vynechal. Tam jsem ten kabel určitě neschoval, tím jsem si byl jist. Ovšem dobral jsem se než další jistoty a to té, že v autě kabel také není.
Tak znova: kde jsem ho měl naposled? … vzal jsem si ho do práce, protože hodinky potřebovaly nabít už před týdnem. Jenomže tam jsem na to neměl dost času a nabil je jen trošku. Pak jsem někam pospíchal a kabel … kabel v kanceláři nezůstal. O tom jsem se přesvědčil. V tašce není. Že bych ho dal do kapsy? Ne. V kapse bundy také není. Jaký jsem měl, sakra ten den kalhoty? Tyhle? Co já vim. V džínách kabel taky není. Takže snad už jen tuhle v těch kraťasech.
Trefa!
Byl tam. V kapse v kraťasech jsem ho zapomněl!
Ufff …!
Takže to by bylo. Hodinky už ukazujou čas a já měl pěknou bojovku na půldruhýho dne i s poučením:
Jestli máte nějaký kabely, nedávejte si je do kapsy, jelikož tam je, až je budete potřebovat, rozhodně hledat nebudete.