2018

vercajk je v kufru

To pohodlí, když vás automobil naloží, doveze a zase vyloží, kam chcete!
Samozřejmost, říkáte? Pochopitelně. V našich krajinách a v našem čase to samozřejmost je. Počítáte s ní. Ale už nepočítáte s tím, že i samozřejmost se samozřejmě může vytratit.
Takže jedete v sobotu dopoledne do krámu do Břežan, vyřídíte si svoje, nasednete, otočíte klíčkem v zapalování (ano, takového veterána mám, který má pořád ještě klíček místo knoflíku) a místo samozřejmého startu se nestane nic.
MápřekvapenáHanička na mě vzhlédla s vyčítavým pohledem, který znamenal: co s tím zase máš?
"Baterka! Nemá to šťávu! Děti nechaly rozsvícené světlo a vono se to vybilo přes noc. Podivej, eště to trochu svítí."
"Tak zavoláme Juráše, ať vezme moje auto a startovací kabely a přijede nás nastartovat."
"No jo, ale Juráš neřídí."
"Aha!"
Probral jsem v hlavě seznam potenciálních zachránců a vybral toho nejspolehlivějšího: pana Hrubého. Abo, byl v práci, ano, hned přijel, ano nastartoval nás. Tisíceré díky, pane Hrubý!
Doma jsem připojil nabíječku a baterii dobil. Ale bylo mi to divný. Jednak je baterka docela nová a pak: byla nabitá strašně rychle na to, že ještě před chvílí nepohnula startérem.
No nic. Nabito, vyzkoušeno, startuje, dobrý …
Dobrý? Jo? Na tak můžeme v neděli na výlet. Před výletem se mi to zase nějak nezdálo. Ale startovalo to. Dojeli jsme do Svijan k zámku, zaparkovali, a se samozřejmostí se po čase a po obědě zase k autu vrátili. Aby nás dovezlo domů.
Auto už nás nepustilo do kufru.
Tak a je to. Sem pan Hrubý nepojede.
Měl jsem s sebou nabíječku i starovní kabely. Tolik jsem ještě předvídal. Než jsem začal hledat zachránce, který by nás přes ty kabely nastartoval, otevřu haubnu a šahnu na kontakty k baterce. Vezmu za mínus a … kabel mi zůstal v ruce. Svlík' se i s objímkou z kontaktu.
"Ha! Povolená vobjímka! Přechodovej vodpor! Mám to! Pojede to!", vykřikoval jsem na překvapené pasažéry, "teď už jen utáhnout tu matku a … aha … ale jak jí utáhnout, dyž vercajk je v kufru a kufr bez baterky nevotevřu a baterku bez vercajku nepřipojím a …"
A tak jsem z kapsy vytáh' takovej ten malinkatej mikronástrojek, co ho furt mám v kapse. Vejde se v džínech do tý kapsičky v pravo v kapse. Je to na mince. A nebo na ten nástrojek. Má to nožejk, nůžky, pilník, votvírák a … kleště!
A těma mikrokleštičkama jsem dotáh tu matku tý vobjímky alespoň tak, aby pilníkem očištěné kontakty dosedly a proud proudil.
Pokusil jsem se nastartovat a klaplo to na první pokus. Už jsem motor nechal běžet, zaklap haubnu, nastoupilo se a jelo se.
Uffff …
Blbej přechodovej vodpor v povolený vobjímce u kontaktu baterky a taková štrapáce. Ovšem nebejt těch minikleštiček, mohla bejt větší. Je to úžasnej nástroj. Už je to pokolikátý, co mě zachránil. Zasloužil by si metál. Můžu jen doporučit. Noste ho s sebou. Hodí se prakticky kdykoliv. A jak je vidět, dokáže vopravit i auto.
Leatherman Squirt PS4 se to jmenuje.