WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

mnoho trubek

Staré domy mají své kouzlo. Některé z nich mají i své záhady.
V našem případě jde o to, že se začínáme o jeden starý dům starat. A objevovat ty záhady.
Totiž: dům má tři zdroje vody. Ne, není to obdoba tří pilířů lidově demokratické armády. Je to prostý obecní vodovod, na němž není nic záhadného. Ani na dvou studnách není, čemu se divit. Jedna je stará, kopaná, bez vody. Druhá nová, vrtaná, s vodou.
Ta záhada přišla ve chvíli, kdy jsem odsunul betonový kryt studny kopané. Hloubka děsivá, určitě hodně přes deset metrů. Voda až na dně. Výška vodního sloupce nezjistitelná. A teď: koukám, studna je vybavena docela novým zařízením. Hmmm …. Proč? Původní majitel říkal, že už se nepoužívá. Vrtanou studnu jsem měl prohlédnutou daleko líp, ta je vybavena přísně moderně a funguje. Ale tahle? Vypadá to, že je stále funkční, ikdyž by být neměla. Kam tedy vedou ty trubky? Záhada. Vznesu tedy dotaz.
Učinil jsem tak a zde je téměř doslovná odpověď:
Trubky v kopané studni jsou z původního vodovodního rozvodu a jejich zakončení by mělo být nejspíš někde ve sklepě (vodou byl napouštěn rezervoár v prvním patře, odkud byla voda distribuována dál). Jelikož kopaná studna nedostačovala, byl pořízen vrt, který nejdřív plnil kopanou studnu, později byl připojen k domu a staré potrubí již nebylo potřeba. Takže jak jste konstatoval, je tam skutečně mnoho trubek, paradoxně i těch starých a nevyužívaných. Využití starého rozvodu nebylo již třeba, podle poskytnutých informací, stará studna poskytovala pouze kolem 30 cm vodního sloupce a vrt svou kapacitou studnu zcela nahradil.
A je jasno. Tedy skoro jasno. Jasno je kolem vybavení a trubek kopané studny.
Ale plnit kopanou studnu vodou ze studny vrtané? Tomu lze těžko rozumět.
A systém vlastního domovního vodojemu, který je stále fyzicky přítomen a v plánku zaznamenám poznámkou "reservoir". To je vyslovený unikát.
Záhad bude přibývat.