WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Země neni! Kapitán to prohlásil.

"Kapitáne."
"No ještě ty votravuj!"
"Blíží se k nám země, kapitáne."
"Nesmysl. Znám to tady jako svý boty. Vypadni!"
"No, když ne, tak ne."

"Země neni! Kapitán to prohlásil."

Nádnerný dialog, že.
Zrovínka včera jsme si ho s Matějem užívali v Lucerně. Kdepak, ne v té od Jiráska. V kině Lucerna. Byla tam totiž obnovená premiéra filmu Ukradená vzducholoď. Digitálně restaurovaného a znovu uváděného do kin a na mediální nosiče. Kapánek jsem i přispěl, aby mohla vzducholoď pana Zemana znovu vzlétnout.
Kdyby se někdo chtěl přidat, může tady.
Nu a bylo to náramný. Sál kina Lucerna je pořád stejně nádherný a k tomuhle filmu se Lucerna skvěle hodí. Na premiéře byli hosté včetně dcery i vnučky pana Zemana, byl i předfilm (
MiddleWatch) a v sále byla spousta dětí, což bylo nejlepší, protože právě pro děti tohle báječné dobrodružství pan Zeman natočil.
Po představení jsem si ještě dovolil vyrušit paní Ludmilu a poděkovat jí, že se odkazu svého tatínka tak věnuje. Podali jsme si ruku, což jaksi zpečitilo zážitek z toho klukovského filmu o ukradené vzducholodi, který rok po natočení, v roce 1967, obletěl celý svět.
Nejlepší na tom bylo to, že jsme si s Matějem o filmu pak nadšeně povídali, smáli jsme se nápadům i chybám, které jistě pan Zeman z rozpustilosti ve filmu nechal. Povídali jsme si i o tom, že kapitánův dialog musel tehdejším schvalovačům kultůry uniknout a pokud neunikl, musel mít pan Zeman dost práce obhájit ho.
Mimochodem, kdo zná film Bílá paní, který skončil na dvacet let v trezoru, jistě si vzpomene na dialog podobný a to ve scéně, kdy měšťané plavou řekou na místě, kde měl stát most a pan Brodský, takto učitel, kveruluje, že tam most není a paní Chramostová, která hraje jeho rozumnou ženu, ho usměrňuje slovy: drž hubu a plav!
Moc hezké to včera v Lucerně bylo. Už se těším, jak Ukradená vzducholď znovu vzlétne a obletí zase celý svět. Bez digitálních triků a z čiré radosti z klukovských dobrodružství.
Tož vzhůru za opravdovým dobrodružstvím!