WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

řádkuje to

Ještě znovu o těch filmech bych si tu rád něco zapsal. A totiž o restaurování a remasterování.
Ne, že bych nevěděl, o co jde. Jen mě tak nějak lákala možnost mít v šuplíku pár českých filmů, na které se s oblibou občas dívám, v oprášené podobě. Ony totiž v některých případech vyšly tak nějak podivně a posledních pár let se majitel práv rozhodl udělat nová vydání a nechat je přepsat znovu na své disky.
A tak jo. Tak já si je pořídím. Beztak už nikdy nevyjdou a pak budu smutnej, že jsem to moh' udělat a neudělal. Tož jsem si o ně napsal a za pár dní mi dorazily.
To, co mě vzteká, je právě skutečnost, že se nejedná jenom o přeuložení původního skenu jinak na nový disk. Ony ty filmy jsou totiž přeuložené se vším všudy, co se při skenu do okýnka dostalo. Vypadá to, že jsou přeskenovaný. Jenomže ne na vyšší rozlišení. A to mě dožírá.
Je to celé tak nějak na začátku cesty. Nové vydání, trochu se to liší od starého, každej ví, že restaurovat to nikdo nebude, protože by se to nezaplatilo, ale vypadá to na novej sken. Jenomže uloženo je to na dvd 5, což je nejnižší běžně prodávaná kapacita disku. Kdyby to uložili alespoň na devítku, mohlo to dopadnout líp. A nedopadlo. Je to škoda. Dali si s tím práci a kdyby jen trošičku víc chtěli, mohlo ty celé vypadat i na větší obrazovce dobře. Takhle se to musí dopočítávat a i přesto to často řádkuje. Ach jo.
Vážně to nestálo za to přidat nějakej ten šesták a uložit to ve vyšším rozlišení? Nebo snad opravdu jen použili původní někde uložené skeny a nechali je jen vypálit bez ořezání okrajů a s novým menu na nové disky? Jestli jo, pak se ptám, jestli to za tu práci stálo. O restaurování přece nejde. Jen o lepší remaster a tan zas tolik nestojí. Ale ty filmy by si to zasloužily.