2018

sport snů

"Klouže to," pravil pan trenér a také nám několikrát zopakoval, jak přesně to klouže a co všechno se může stát, když to uklouzne.
"A je to úplně jinej pohyb, než na kterej jste zvyklí," dodal a provedl instruktáž, jak se postavit, jak si dřepnout, jak se odrazit a co dál.
Bylo to daleko složitější, než v televizi, už proto, že v televizi to neklouže. Na ledu ano.
Byl jsem šestej na řadě. Došoural jsem se na místo, postavil se tam, kam třeba, udělal dřep, pěkně se odrazil … a už jsem byl na ledu.
První hod jsem zahájil prvním pádem.
Pan trenér pravil, že jenom sledoval, jestli to vyberu nebo jestli si tu hlavu o ten led rozbiju. Nerozbil, vybral. Je to vážně úplně jinej pohyb. Musíte se pravou odrazit, na levý jet, přidržovat se košťátkem levou rukou a pravou držet a směrovat a vypustit kámen.
Jak říkám: v tý televizi to jednak neklouže a druhak to vypadá jako děsná pohoda. Hráči si jen tak pouštějí kameny, vobčas před tím kamenem metou košťátkem, pak se kameny sťuknou jako na kulečníku, někam se odrazej a když se vybere zásoba a dokloužou se všechny jde se počítat a když je to nerozhodně, přidá se i měření. No prostě pohoda. V televizi.
Na ledě to neplatí.
Každou chvíli sebou můžete seknout, když si cvaknete kolenem o led, máte modřinu jako … no jako mášikovnáHanička, košťátko je sice mírumilovný nástroj, ale jen do chvíle, než s ním musíte začít umetat led před kamenem. To je dřina nad jiné. Pan trenér nám vypočítal, že za jeden zápas nameteme 1.800 metrů! Teda když budeme umetat cestičku každému kamenu.
A když jakž takž zvládnete pobrat to již popsané, musíte se soustředit na to, jak tan kámen odhodíte, jak s ním zatočíte a kterým směrem.
Nadšení v první hodině tréninku ochládalo na úroveň teploty ledové plochy, která, jak pan trenér popsal, má nějakých -5°C.
V hodině druhé už nám všem narostl hřebínek.
Posílali jsme kameny jako o závod a stávali jsme se skutečnými curlery. I Kačka nakonec posílala své kmeny skvěle i přes to, že není o moc těžší, než ten kámen samotný. Ale i takový rozdíl stačí, neboť, jak pravil opět pan trenér, stačí, abyste vážili víc, jak dvacet kilo, což je právě váha toho kamene.
A to bylo splněno všemi sportovci i kameny.
Báječně jsme se kamarády pobavili a objevili pro sebe další ze sportů.
Sport snů.
Curling!
A všechno to vymyslela mábáječnáHanička.
Ona je totiž úžasná, víte?

curling_180525