WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Gamma Expresso Sfinx Fiľakovo

Nepatřím mezi hledače pokladů, ale když už mi něco cvrnkne do klobouku, seberu to a když mi to za to stojí, schovám si to. Nu a včera jsem našel nádhernou starou smaltovanou tabulku.
Už jsem vypátral na stránkách současné společnosti, že firma Sfinx Fiľakovo po svém vzniku v roce 1906 jako "Barok a spol." několikrát změnila název, majitele i sortiment.
Od roku 1927 do roku 1939 to byla "Fiľakovská továreň na smaltovaný tovar SFINX, a. s. Praha". Teď se jmenuje Thorma Výroba, k.s. a věnuje se především výrobě krbových kamen a k nim příslušejícím smaltovaným výrobkům.
V dobách První republiky, kdy vyrobili tuhletu smaltovanou tabulku, zavedli obchodní název sporáků "Gamma" a kromě nich se zřejmě věnovali i nadále smaltovanému nádobí a jak napovídá nápis na tabulce, možná i kávovarům "Expresso". Ovšem jak ty kávovary vypadaly, to se mi zjistit nepodařilo. Jen podle tabulky se dá usuzovat, že kávovar bylo třeba postavit na plotnu - samozřejmě na sporák "Gamma", pak zřejmě zazněl nějaký signál, snad parní píšťalka kávovaru, a následně, když bylo hotovo, bylo třeba kávovar sestaviti s ohně.
A't tak či onak, je to krásná historická záležitost. Docela bych rád viděl ten kávovar.
Určitě byl taky smaltovanej.

ps

vyřešeno!

Moje představa byla mylná a založená na podobnosti slov "Expresso" a "Espresso". V tomto případě tabulky a nádobí, ke kterému patřila, se nejedná o kávovar, nýbrž o tlakový hrnec. Dneska jsem to objevil na síti. Obrázek je ovšem jen na prodej a podléhá autorským právům, takže
zde po prokliknutí uvádím pouze odkaz na možnost zakoupení a vzorek. I ten vzorek ovšem stačí, aby z něj bylo nade vší pochybnost patrné, o co se jedná. Čili všechno platí, nádoba to je, vaří se v ní, je smaltovaná, jmenuje se "Gamma Expresso Fiľakovo", má to píšťalku na páru i pojistný ventil, jenom to holt není kávovar, ale poctivej smaltovanej "papiňák".

pps

Našel jsem obrázek tlakového hrnce Gamma bez autorských práv - v CES (
Centrální evidence sbírek Ministerstva kultury) ve sbírce Domu historie Přešticka. Tím je tento zápis kompletní. Tož obrázek je tuhle hned pod cedulkou:

gamma

hrnec Gamma