WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

sekáč Jára Cimrman

Tož tedy když potřebuju posekat vysokou trávu, musím si ji posekat sám. Jak? Například kosou, jenomže to bych kosil jseště dneska. Tudíž je třeba použít nějakou sekačku, ale tu, co mám v garáži, ne, protože ta vysokou trávu neumí. Ondřej mi sice chtěl půjčit kosu motorovou, ale s touhle vyžínačkou to taky není úpně to ořechový. Ta je spíš na nepřístupný plochy. Ale na velkou zahradu? Ze všeho vycházela nejlíp sekačka bubnová. Možná jsem si ji měl jenom půjčit, ale to mě, přiznám se, nenapadlo. No nic, v Alze měli jednu poslední, tak mi ji dovezli.
Seká to báječně. A už to není jen tak obyčejná sekačka. Už je to stroj. Skoro by se dalo říct stroj na pole. Sice by to pole taky trvalo týden, ale šlo by to.
Nuže pojďme na to.
Báječné. Snadno, rovnoměrným tempem a prakticky vše, co je v cestě sekačka požne. A to i třeba náletové křoví. Nejtlustší kmínek mohl mít tak sedm - osm centimetrů v průměru. Takže skvělý stroj.
Ovšem všechno má háček. I tahle bubnová sekačka, která háčků nemaje, je osazena čtyřmi noži. A tady je ten kámen úrazu. Pochopitelně, že jsem kontroloval, jestli jsou nože uloženy pevně a šrouby na čepech utaženy. Nestačilo to. V jedné chvíli padla kosa na kámen, či co to tam bylo a nůž ulít'. Tedy přesněji řečeno matky se vibracemi pomalu povolovaly a jedna se vyklepala úplně. A hledejte ve vysoké trávě matku desítku. Byl jsem rád, že jsem našel alespoň nůž. No jo, ale jak dál? Na tři nože to sice seká, ale tak to hází kvůli nevyváženosti, že by brzy ulítla i hřídel.
Vzpomněl jsem si na Járu Cimrmana. Ve hře Afrika vykládá strojník Puchmajer o dvánactiválcovém motoru, který jede klidně i na jedenáct, deset, … šest válců. Když to Jára dokázal se vzducholdí, proč já bych to nemohl zkusit se sekačkou?
Odšrouboval jsem tedy nůž protilehlý tomu vypadlému. Zbylé dva jsem pořádně utáhl a: sekáme dál!
Sekačka jede výborně i na dva nože.
Dílo dokonáno, zahrada posečena.
A to nejen díky sekačce, ale i Járu Cimrmanovi. Jak je vidět, byl to sekáč.