WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

je třeba eliminovat kužel

Řikali včera odpoledne v rádiu, že se večer vyčasí a obloha bude jasná. No to neměli řikat. Páč dyž už to teda řekli, musel jsem vzít stativ a montáž a jít poprvé zkusit, jak se fotí hvězdy.
Začalo to tím, že mi ten smontovanej vercajk dvakrát vypad' z futrálu, ale naštěstí tak šikovně, že se mu nic nestalo.
A tak jsem došel po stezce támhle na pole, rozložil jsem tam stativ a pustil jsem se do toho. Kupodivu nejjednodušší bylo orientovat tu bedýnku na sever. To se jenom připojí laserové ukazovátko, namíří se to na Polárku a je zaměřeno. Jenomže pak se zjistí, že poloh laseru v objímce je nekonečně mnoho a když se s ním otáčí, paprsek opisuje pěkný kužel. Tož je třeba kužel eliminovat a pak si s tím člověk hraje a zkouší … a ono to nějak dopadne.
Když je zaměřeno, je třeba vybrat objekt. Vzal jsem si delší sklo, abych mohl portrétovat jednotlivá souhvězdí. Pak se to spustí a zjistí se, že místo teček jsou pořád z hvězd čárky. Tak se znovu seřizuje, jelikož lze už pouhým rozsvícením ukazovátka zjistit, že s tím celým zaměřeným aparátkem nějakej mamlas pohnul a je to mimo sever.
No a když se to všechno podaří, vyfotíte Kassiopeu, Lyru … a zjistíte, že se to asi musí dělat jinak, poněvadž na těch fotkách nic zázračného není. Tak to celé přesměrujete na Mléčnou dráhu, ale protože máte dlouhý sklo, vidíte z ní jen malinkatej kousíček a i při dlouhý expozici je na obrázku vidět jen spousta teček v mlhovině. Efekt Mléčné dráhy táhnoucí se přes celou oblohu se pochopitelně nemůže dostavit. A tak máte alespoň noční fotku Hradčan v pozadí s Řípem a pár zkušebních obrázků.
Po cestě zpátky na mě ještě vykoukla taková divná oranžová brambora .. a von vám to byl Měsíc. Tak jsem ho ještě cvaknul, ikdyž jsem s sebou měl jen prostředně dlouhé sklo. Tím nejdelším by to bylo hezčí.
Napoprvé nic moc.

Hradcany_200908

Kasiopea_200908

Lyra_200908

MilkyW_200907

Mesic_200908