WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

podle zvuku

Můj úplně první film o našich letcích v RAF byli Nebeští jezdci podle knížky Filipa Jánského. Občas se k němu vracím. Včera jsem si na něj vzpomněl z úplně jiného důvodu. Ikdyž - důvodem bylo letadlo.
V knize i ve filmu se totiž dostane do hry poslouchání a rozeznávání jednotlivých strojů podle jejich zvuku.
"… Prcku, slyšíš, letadlo? Belindo, letadlo je tady!“
Vždycky mi přišlo přehnané, že by letci dokázali rozlišit letadla podle zvuku motorů, bral jsem to jako leteckou latinu.
Opak je pravdou, nevěřící Tomáš by na mě byl pyšnej.
Je totiž jedno letadlo, o kterém jsem si tu už psal a není daleko. Na Točné má své místo v hangáru Baťova Electra, přesně řečeno Lockheed Electra L10A. Občas jí provětrají křídla a právě to je ten důvod pochopení mého omylu. Ten krásnej stroj má tak charakteristicky znějící motory, že si ho na současném leteckém nebi nelze splést.
A taky jo.
Včera jsem zaslechl motory. Hluboký chraplavý, bublavý zvuk.
Elektra! To startuje Electra!
A taky že jo. Za chvíli byla nahoře a to už jsem si chystal foťák na příležitost, až se bude vracet. Ta přišla za chvíli. Zakroužili jen v okolí a už byli zpátky na přiblížení a začali sedat. Stih' jsem to. Dole je obrázek.
Jsou tu ovšem i jiné létající objekty, které zvuk nevydávají. Třeba takovej satelitní systém Starlink, postrach všech astronomů.
Zrovna včera těsně po deváté večer byl celej ten cirkus vidět na obloze. Tož jsem ho taky cvaknul.
Ale to už nebylo podle sluchu, to jsem si přečet na síti.

Electra_200423

Starlink_200423-1

Starlink_200423-2