WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

o poznámkách v žákovské

Tuhle jsem poslouchal rádio a zrovinka to bylo v den, kdy se ve škole rozdává pololetní vysvědčení. Rozhlasové téma byla tedy škola a to poznámky v Žákovské knížce.
Vzpomněl jsem si na svá školní léta a obratem jsem do rozhlasu napsal. Ale bylo to buď pozdě nebo se jim to nehodilo, jelikož vysílání probíhalo dopoledne, nikoliv po desáté večer. Ať tak nebo tak, do rozhlasu moderátoři četli poznámky jiných přispěvatelů.
Ovšem byla by škoda, aby zrovna tahle vzpomínka zapadla a proto si ji tu zaznamenám:

Dětstvím mě provázelo nejen rozhlasové vysílání, ale i Žákovská knížka (ještě ji mám schovanou), ve které jsem měl tu a tam nějakou tu poznámku. Třeba i veršovanou:
"Velmi mne mrzí,
že je Jiří drzý."
Ovšem perlou mezi poznámkami se mohl pyšnit spolužák Petr.
V učebně přírodopisu byla vzadu promítací skříň s promítací kamerou uvnitř a nahoře na skříni s vycpanou sovou. Neuvěřitelnou shodou okolností jste tu třídu mohli zahlédnout ve filmu Vratné lahve.
Nu a o přestávkách bylo zvykem tu sovu sundat, odebrat jí hlavu (byla sundavací a zastamdací) a s tím torzem pobíhat po třídě a tu a tam někoho z nepozorných spolužáků praštit opeřencem přes hlavu.
Spolužák Petr byl při této kratochvilné činnosti načapán paní učitelkou Tůmovou, která ho odměnila naprosto unikátním textem v jeho žákovské knížce:

... O přestávce honí spolužačky po třídě s ptákem v ruce ..."

Tož poznámkám a veselým učitelkám budiž sláva!