2018

pohov, volno, zpívat, ...

Dyž přijdete mezi lidi, je slušný pozdravit, to dá rozum. A stejnej rozum vám řekne, že tahle slušnost patří k základním pravidlům chování. Ne všude, pochopitelně, ale skoro všude. A těch pravidel je spousta. Některý se tak nějak za ty věky vžily a jiný si tvoříme sami. S tím tvořením přicházejí vyhlášky a zákony a nad tím už někdy ale zůstává rozum stát. Zrovna včera se mi zase jednou málem zastavil. Ten rozum.
Znáte lítačku, ne? Ale jo, znáte. Za našich mladejch časů se tak říkalo legitimaci s fotkou a kupónem na tramvaj, aby se člověk moh' dostat do školy městskou hromadnou. Teď nedávno ten název voprášili a po nějakejch těch kotrmelcích s kartama zavedli v Praze tuhle. Zelenou lítačku. Mají jí Matěj i Kačka. Jenomže my nejsme z Prahy, jenom tam dojíždíme. Takže to chce ještě další dvě pásma. Není problém, přikoupíme, uložíme na Lítačku.
A co teda zastavuje ten rozum?
Další pravidlo - další průkazka. Žákovská. Když jste totiž žák, pak musíte mít Žákovskou průkazku. Ta vás opravňuje k zakoupení Žákovského jízdného. Tudíž pořídíte dětem tuto kartičku, která je papírová, velká skoro jako dvě Lítačky. Dáte na ní fotku, donesete ji do školy, tam dostanete razítko, dete s tim k vokýnku, kerý jsou v Praze asi tak jenom štyry, vystojíte frontu, pak vám to vorazítkujou, přelepěj, požehnaj, vykropěj svěcenou vodou - a teprv teď si můžete jít koupit zlevněnej kupón do druhýho pásma a nahrát ho na Lítačku. Myslím, že tohle jsem tu už někdy popisoval. Plyne z toho, že bez Žákovský legitimace si nemůžete koupit žákovskej kupón. To je pravidlo.
A teď se Matěj rozčiloval, že musel ve vlaku doplatit osm korun, že mu průvodčí nevěřil, že je žák, dyž nemůže předložit Žákovskou legitimaci. No bodejď by moh', tu má doma založenou, aby ji neztratil. Ještě se mu to nestalo, teď to bylo poprvé. No tak jsem zavolal na Dopravní podnik, jestli jako jo, estli to je pravidlo. A pani pravila, že jo, že to pravidlo je. Připustila, že nešikovný, ale platný. A to se mi právě ten rozum málem zastavil.
Bez legitimace nekoupíte kupón. Tudíž je jasný, že ho mít nemůžete, pokud Žákovskou nemáte. Ale to nestačí. Musíte jí mít s sebou ve vlaku, jelikož vám průvodčí nesmí věřit, pokud mu jí neukážete. Sice si načte Lítačku, ale strojek mu ukáže nápis: "Předložte žákovskou legitimaci." No buď je blbej ten strojek nebo je blbej ten, kdo to takhle naprogramoval. Obávám se, že B) je správně. Ovšem proti ouřadu jeden nic nezmůže. Ani proti radioaktivnímu průvodčímu. Takže od včerejška Matěj nosí i Lítačku i Žákovskou. Ovšem jen kopii, což prý se taky nesmí. Ale to už je mi fuk. Klidně investuju dalších osm korun do další pokuty, než abych znovu podstupoval to martýrijum kolem pořizování nové Žákovské, až ji Matěj ztratí nebo poleje čajem z flašky.
Tož tak.
Rozume pohov, volno, zpívat, …