2018

Jak pošťákovi spadla hlava

Na dnešek mám nachystanou pověst slibovanou už na včerejšek. Včera se sem holt vmezeřila hra v noční Praze a tak pověst z Bítova je tu teprve teď. Je o tom,

Jak pošťákovi spadla hlava

Mezi mnohými pamětníky se traduje, že v minulosti na Bítově žili podivní pošťáci.
Pošta se dříve na Bítov vozila z nedalekého Vranova nad Dyjí. Pošťák jezdil na koni, dopisy v tašce a balíčky svázané do uzlíku u sedla. Jednou na podzim uviděla takového pošťáka stařenka, která pracovala venku na poli, poblíž vranovské cesty. Tomu místu se dnes říká ,,Na Beránce". Babka kopala brambory a chystala je na odvoz pro svého muže, který si pro ně měl večer přijet s trakařem. Bylo už sychravo a na kraj se snášela mlha, když v tom babka uslyšela dusot kopyt. Někdo se blížil po cestě na koni. Žena vzhlédla a vidí stát na cestě pošťáka. Bylo ale už pozdě a babka věděla, že dnes už tudy přece pošťák jednou projel!
Zavolá tedy na něj: ,,Kde tě tady čerti berou v tuto dobu?"
V té chvíli se však stalo něco hrozného: pošťákova hlava se kutálí na zem bábě k nohám, jakoby ji někdo uťal mečem. Zároveň také celé divné zjevení zmizelo. Babka se strašlivě lekla, nechala brambory bramborami a utíkala k domovu.
Proto si dávejte pozor, když půjdete na bítovskou poštu, podívejte se nenápadně na hlavu zdejšího pošťáka, jak pevně mu drží na krku. Podobní pošťáci ze starých pověstí bývají nesmrtelní.