2018

kde je okno

Ono tedy o relativních dějích by se dalo psát dlouhý dny. Celý teorie na tohle téma vznikly i hromada vtipů o relativitě všehomíra koluje světem. Ovšem není nad vlastní zkušenost. To jaksi platí všeobecně.
Nuže tedy je jaro, tenhle týden se dokonce může zdát, že skoro léto, neboť denní teploty vystupují běžně nad dvacet stupňů. No prostě zima to vzdala a je třeba se radovat z probouzení přírody. A to s tím probouzením je právě hodně na hraně.
Totiž: já tady píšu o tom, jak to ptactvo nebeský pěje od … no od kuropění, jaký jsou to krásný koncerty, ti kosi že se můžou přetrhnout a jaký je to pěkný ranní poslouchání. Jo, to je všechno pravda. U nás na vsi. Jsou však i jiná místa v tom širým světě. Například město. A v tom měste je dům a v tom domě byt, v bytě pokoj a v něm se probouzí kolegyně, která taky čte woleschko. A tuhle přišla, že to vidí jinak. Ten ranní koncert.
"No ale dyť je to hezký, ne?"
"Možná u vás."
"A u vás ne?"
"U nás ty ptáci řvou už vod tří!"
"To neni možný. Dyť voni čekaj na rozbřesk. Dyž je tma, tak taky spěj."
"Ty naši nespěj. Vřískaj. Vod půl třetí!"
"Ale dyť přece zpívaj … a až tak vod půl pátý …"
"U nás řvou tak, že se u toho nedá spát."
"?"
"Vy tam na vsi namáte straky?"
"Ne … tady jsou jen sojky, žluny, datel, strakapoud, … kosi, drozdi … nic většího. Leda tak snad vorel …"
"U nás řvou straky. Mrchy. Du spát vo půlnoci a před třetí to řve tak, že mě probuděj. Žádnej zpěv. Vřískot! Ani vokno si votevřít nemůžu!"
"Aha … tak nám zpívaj …"
"Nám řvou."
A tady to máme. Jednomu zpívaj, druhýmu řvou. Jednomu před pátou, druhýmu vo půl třetí.
Holt to má svý výhody, mít za oknem ptáka zpěváka … ovšem, jak patrno, jsou to výhody velmi, velmi relativní. Vono asi dost záleží na tom, kde to okno je.