WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

černý pirát Drvodělka

To takhle seču zahradu (o tom ještě bude řeč) a co nevidím: tuhle na těch hrachorech se pase jakýsi velký černý … co to je? Ještě jsem to neviděl. Přišlo mi to jako hubenej čmelák, ale celej v černém. Nu, máme tu zájem oba. Já to musím požnout a ty, příteli, se potřebuješ nadlábnout. Tož neváhej. Za chvíli bude z trávy i hrachoru seno.
Pochopitelně mi to nedalo a hmyzáka jsem si vyfotil. Nenosím sice s sebou foťák, ale telefon byl po ruce. Tudíž jsem pak v klidu u počítače mohl pátrat, co že za černýho piráta mi to na zahradě popíjí nektar z květů. Nepátral jsem dlouho. A není to čmelák.
Je to včela. Černá včela. Podle velikosti by se spíš hodilo označení včelák.
Z běžně dostupných pramenů jsem vyzjistil, že se jedná o samotářský druh patřící k zástupcům čeledi včelovitých a to konkrétně se jménem Drvodělka fialová. Ano, má to taková fialová křídla a podle informací bydlí v párech někde v nějakém starém dřevě, v trámu či trouchnivějícím pařezu. Tak zrovna takových je na zahradě pár.
Čili zahrada poskytuje tomuhle černýmu včelákovi i byt i stravu. Co víc si přát? Snad už jen abych s tím sekáním nevotravoval příliš často, což můžu slíbit. Tahle senoseč byla letos první a na otavu se chystám až to zas kus povyroste. Jen nevím, co s tím senem. Nikdo ho nechce, tak jsem ho si usušil, ale pak odvezl na kompost. Je ho půlka žebřiňáku.

Drvodelka