WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

nepíše do sešitu

Je to už pár neděl, co jsem si tu zapsal poznámku o Matějove tabulce, tedy tabletu, do školy. Dneska mi to nedá a musím si o ní a o něm napsat znovu. Za ten necelý měsíc si totiž Matěj už zorganizoval svoji práci s tabletem a tužkou tak, že se nestačím divit.
Jistě, já jsem kdysi taky používal tablet na psaní, ale to ještě nebyly žádné dotykové a chytré telefony. První tablet od Applu na všech trzích propadl a tak malinkatý počítač do kapsy, na který se dalo psát tužkou, byl králem. Palm se to jmenovalo. Ještě ho mám schovanej.
Nu a Matěj kráčí v těchto stopách, ale o několik úrovní výš.
Předvedl mi, jak to funguje.
Už si nepíše do sešitu. Píše si při hodinách na gymnáziu poznámky rovnou do tabletu. Při tom má puštěné nahrávání zvuku. Když se doma učí z vlastních poznámek a neví, jak to při hodině bylo, pustí si záznam z hodiny a jeho zápis na tabletu se zvýrazňuje spolu s výkladem profesorky. Současně si k poznámce připojí další soubor z doporučené literatury nebo filmeček s vysvětlením. Když píšou za domácí úkol sloh, Matěj ho opět píše na tabletu. Po napsání ho prostě jenom vytiskne a odevzdá ve škole.
Nemá žádné další sešity. Všechno je v tabletu a synchronizované někde na cloudu, aby se to nepoztrácelo v případě nějaké nehody. Má to synchronizované s počítačem, s telefonem …
Není to tak dlouho, co jsem likvidoval skripta z vysoké a desky s přednáškami. Bylo toho pár desítek kilo. Teď se to vejde do jednoho tabletu a visí to někde na cloudu.
Tedy páni inženýři! To tedy čumim. Ten pokrok …