WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

z Kolína do Kolína

To se tak někdy schumelí, že čověk muší na ouřad. S trochou nadsázky se dá říct, že to čeká každýho. Já mám to čekání za sebou a na úřady se tu a tam dostavuji, neboť musím. Ovšem mezi mé koníčky ouřadování rozhodně nepatří. Teď je to maličko snažší, poněvadž se jednak nesmí ven a druhak jsou po ruce telefony a sítě, čímž se dá ouřadovat na dálku.
Tož tedy na dálku.
Potřebuju najít úmrtní list jedné pratetičky. Nikdo z rodiny ho nemá, ale vypátral jsem alespoň data narození a úmrtí. Místo bylo taky někde zapsané, takže volám do Kolína na matriku. Přesně jsem paní popsal o co jde a předal jsem všechna data, co jsem je měl. Paní byla velice laskavá a ochotná. Zavolala zpátky za chvilku. Zprávu pro mě měla špatnou. Prohledala prý archiv tři roky zpátky tři roky dopředu a tetičku Marjánku nenašla.
Tak. A co teď?
Nastala detektivní práce. Obec, kde bylo bydliště, archivy matrik v okolí, všude samé ohromně ochotné a laskavé paní archivářky. Ověřil jsem tím, že všechna data mám správná, dokonce i číslo hrobu mám, přihlašovací lístek na obci našli, ale místo úmrtí nikde. Jen v jednom archivu poznámka, že jde o Kolín. To samé, co mám já, ale bez důkazu.
Jedna paní archivářka v Městci mi doporučila zkusit ještě jednu možnost. Dědické řízení. V archivu na soudu.
Hned jsem tam volal. Opět velmi laskavá paní. A že musí do archivu, tam že bude hledat spis. A jestli ho najde, podívá se, co je v něm. Pokud prý spis existuje, hledaný papír by tam měl být.
Paní zavolala druhý den odpoledne.
Ano, mám spis a v něm je úmrtní list.
"Vy jste úžasná! Až něco budu mít, tak vám něco dám!", zažertoval jsem a paní hned odvětila, že ráda pomohla a beztak je to její práce.
Jenomže jak si tak povídáme, ukázalo se, že všechny dohady byly oprávněné. Hledaným místem je skutečně Kolín. Jenže v Kolíně paní tvrdí, že v archivu ten dokument není. Zapsal jsem si všechny údaje z listu, který měla paní archivářka ve spisu před sebou a hned dneska tam znovu zavolám. Včera už tam nebyli.
Ovšem jak to dopadne, nevím. Zatím se zdá, že jsem si oběhl doslovné kolečko z Kolína do Kolína a kruh se uzavírá.
A kdyby to nevyšlo, mám zálohu ve spisu na soudu.

ps
Vyšlo to! Jiná paní přinesla celou archivní složku a tam to bylo. První paní to hledala jen v indexu a tam to chybí. Tož jsem jí ještě poslal stránku z matriky z e-badatelny, pro jistotu.