2018

když muž se želvou snídá

Je to zrovna měsíc, co jsme vzali na byt a stravu dva plazy. Ano, želva je plaz. Dokonce snad prý i nejprimitivnější. Takovej prastarej had s nožičkama a futrálem na zádech.
A právě v tom jejich předpotopním způsobu bytí lze snad nalézt určité zalíbení.
Já se je snažím nějak pochopit nebo alespoň vysledovat, jak vlastně fungujou, ale moc mi to nejde. Takový kočkeni, to je jiná. Jenomže želva není kočken a tudíž si je občas musím od Matěje s dovolením vyprosit, vzít si brejle a zkoumat, kde to má oko, proč to má nohy přirostlé zrovna takhle, jestli to dokáže utíkat, proč to má na čumáku (je to čumák?) dvě dírky, proč se to furt převaluje na záda, když se to nedokáže překulit samo zpátky a tak. Zkouším si to vyfotit a nejde mi to, protože je to mrňavý, že se to málem vejde na padesátikorunu. Zkouším si to dát do dlaně a čekám, co bude - a ono nic není. Je to studený, musí se to vohřát a když se to vohřeje, někam to leze. Ale nevíte kam, protože netušíte, co si takovej plaz myslí. U kočkenů se to alespoň občas dá odhadnout. Ale želva? Ta akorát vobčas mrkne víčkem zdola nahoru a když se to víčko nevrátí do původní polohy, tak zjistíte, že to není mrknutí, ale usnutí.
Vůbec se v nich nevyznám. Zřejmě to bude chtít pár desítek let společného bydlení. Nějak se začít musí.
A tak jsem si v sobotu dopoledne jednu s dovolením vypučil, abych si ji prohlíd'. Jestli si i ona (Nebo on? Ono se to nedá poznat.) prohlížela mě, to nevím. Jediné, co způsobilo mírný pohyb hlavou, byl objektiv fotoaparátu. Zřejmě proto, že byl blízko. Želva chodila po stole, pomalu, pochopitelně. Ale zase dost rychle na to, aby se nechala pořádně portrétovat. Nijak extra moc citýrovat jsem jí zase nemoh', jelikož Matěj dohlížel, aby nedošla újmě. A tak jsme se pomalu seznamovali, ale jestli došlo k nějakému seznámení, to nevím. Nedá se to poznat.
Ani fotky se moc nepovedly. Budu muset někde najít návod, jak se fotí želvy. Zatím jsem zůstal u toho, že mám fotku Matěje s želvou u snídaně.
Jmenuje se to: když muž se želvou snídá.

muz_se_zelvou