2018

bylo by to hezký

Protože je teď většinu dne i noci pod mrakem, ani jsem si nevšiml, že už zase bude úplněk, takže jsem se ráno podivoval, kdo mi to svítí do postele. Pak jsem ho zahlíd'. Vykukoval skrz řídká mračna a vypadá to, že se skutečně začne při jasnějším počasí kapku ochlazovat, jak varují rosničkáři, ale velký šance tomu mrazu nedávám. V předpovědích sice čteme, že se zima vrací, ale už radši nikdo neříká, co tou zimou myslí. Ono určitě bude nějak kolem nuly, případně mírně pod, ale žádný třeskutý zamrzání rybníka zatím nečekám.
Ano, když jsem se podíval na graf teplot dneska ráno, nastal prudký pokles z půlnočních osmi na ranní tři stupňe Celsia za svítání. To ovšem žádná zima není.
Tedy jsem vytáh' z knihovny oblíbenou knížku o pranostikách, abych zjistil, jak na to hleděli moudří předkové.
Nu a je to tady - čili pranostika na 28. ledna praví, že: Je-li Karel Veliký málo ledový, únor to zase napraví. To jsem zvědav, jak to letos vyjde. V každém případě se všeobecně má za to, že si zima musí přijít na své, tedy že když vrchol zimy není v lednu, bývá v únoru. Uvidíme. Máme s tím i u nás na Olešku zkušenost.
To takhle před jedenácti lety uhodily takové mrazy, že zamrzla i Sázava a my byli bruslit na řece.
Tuhle je k tomu zápis. Avšak i při sebevětší dávce optimismu nečekám, že by za týden bylo šestnáct pod nulou jako tenkrát a my šli na Sázavu bruslit.
Ale bylo by to hezký, vo tom žádná.