WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

třetí bylo poslední

Při troše shovívavosti mě nezúčastněný pozorovatel může označit za abstinenta a nekuřáka. Tedy s tím abstinentstvím by se shovívavý pozorovatel drobet spletl, neboť tu a tam si skleničku něčeho dobrého dopřeji. Ovšem nekuřák jsem vskutku téměř důsledný. Pouze v četnosti asi tak jednou za tři roky se vrátím k dýmce a to si pak třeba i dvakrát za měsíc jednu z dýmek nacpu a užiju si dobrého tabáku. Je to něco jako lízátko, ovšem uzené. Letos to celé oživlo návštěvou Muzea dýmek v Proseči.
Zkušený dýmkař jistě okamžitě pochopí, že budu mít problém právě s tím tabákem, neboť udržet jej ve stavu použitelném v průběhu mnoha let je úkol téměř neřešitelný. A to i v plechových krabičkách s těsným víčkem na závit. Tabák po otevření prostě vysychá. S tím se nedá nic dělat. Kromě pokusů o zvlhčení tabáku. Jsou na to třeba taková vlhčítka, to jest něco jako knoflíky z pálené hlíny bez politury. Ty se dají do vody, naberou vlhkost a pak se vloží do krabice k tabáku. Trochu to pomáhá.
Jenomže letos v létě jsem zrovna k dispozici vlhčítka neměl, takže jsem to zkusil s navlhčeným ubrouskem a trochu to zabralo. Uzeného lízátka jsem si po letech párkrát užil.
Včera jsem si, kdoví proč, na dýmku opět vzpomněl. V krabičce byl ještě zbytek tabáku. Nacpal jsem si tedy dýmku a těšil se na známou chuť.
To jsem si dal!
Nevím jistě, zda se nestalo něco s mou chutí, zato vím zcela jistě, že se muselo od léta něco stát s tím tabákem. Stačila dvě bafnutí. Třetí bylo poslední. Něco tak odporného jsem jakživo na jazyku necítil. Vysloveně šoufl, eklhaft, dryják. Fuj! Eště jedno bafnutí a kouření málem vážně uškodilo mému zdraví.
Podle mého musely po zvlhčení tabáku proběhnout během dvou měsíců uvnitř nějaké změny a z voňavé laskominy se stal vitriol. Dýmku jsem okamžitě vyprázdnil, vyčistil a zbytek tabáku vyhodil.
A je ze mě skutečnej nekuřák. Na dlouho. Alespoň na tu dobu, než někdy po letech zajdu do království dýmek, bude-li ještě existovat, a vyberu si zbrusu novou pixlu s jemným viržinským černým tabákem.