WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

do Nymburka před třetí

To tak člověk pročítá noviny a co nevidí: do Českého nebe odešel další z jeho tvůrců. Pan Weigel už hraje na nebeském jevišti. Ale já si tu nepíšu nekrology, ani to neumím, takže bude líp, když se podívám, jestli nebudou někde lístky na Cimrmany. To by mohla být tak nejlepší vzpomínka na něj.
Prohlížím tedy on-line pokladnu a předem je mi jasné, že to nebude tak snadý. Ostatně sehnat lístky na Cimrmany nikdy snadný nebylo. Viděl jsem je jen dvakrát. Jednou v Klicperáku v Kobylisích, kteréžto divadlo je nyní zpět v rukou původních majitelů, a pak v Solidaritě, což je teď Strašnické divadlo. V Žižkovském jsem na nich nebyl, protože tak nějak nikdy nebyly ty lístky. A nejsou ani teď. Ale zkusil jsem to a podíval jsem se ještě na zájezdy. A hleďme: právě odpoledne od tří začne předprodej na Záskok v Nymburce, kde ho budou hrát za měsíc.
Tož to musím zkusit.
Bylo mi jasný, že do tří to nestihnu, ale třeba to vyjde i po třetí. V Nymburce jsem byl před tři čtvrti na čtyři a před divadlem byla pěkná fronta. Jenomže kde zaparkovat? Nikde kolem blízko se nesmí a na náměstí bylo plno. Objel jsem to a nakonec jedno místečko bylo. A vida, fronta už opadla, povídám si, když jsem přicházel k divadlu. Vevnitř před pokladnou už bylo asi jenom pět, šest lidí.
Prima, budu to mít bez fronty.
A měl jsem pravdu.
Když jsem došel ke konci fronty, už se začali všichni rozcházet. Poslední lístky si koupila ta pátá paní od konce. Na další už nezbylo.
Za pětačtyřicet minut bylo vyprodáno.
No nic, pustím si nějaké představení doma. Mám je všechny a neviděl jsem žádný určitě ne víc, jak desetkrát.
Tak jsem si dal aspoň v Nymburce kafe tuhle u náměstí za rohem, tam je prima kavárna. Kafe bylo dobrý a ten telefon, co jsem si tam na lavici zapomněl, když jsem šel zpátky k autu, ten telefon tam ležel pořád a čekal na mě, což mi o maličko zvedlo náladu.
"Holt, co není v hlavě, to je u vás na lavici," pronesl jsem ke slečně servírce. Nejsem si však jist, zda to moudro dostatečně ocenila.
I nešť, telefon mám. Lístky ovšem ne, tudíž příště musím do Nymburka ještě před třetí, aby na mě zbylo.