WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

zabaví nebo zamrazí

Onehdá jsem se přiznal, že sem tam nějaký seriál v televizi vidím. A skutečnost je taková, že se zavřenými kiny stoupá i nálada se na nějaký podívat. Pochopitelně bych radši šel do kina na už dva roky nového Bonda, který pořád v kinech není, jelikož jsou kina zavřená, čímž se nový Bond stává starým Bondem, ale s tím já nic nenadělám, to si mezi sebou musí vyříkat Amazon a MGM.
Tož tedy kouknu na ten seriál. Nu a to mě právě překvapilo. Ten v posledním období nový směr - obzvlášť realistické filmy a seriály. Na jedné straně je dokonalá počítačová animace zábavy a na straně druhé stejně dokonalý obrazový popis detailů reality. A to mě tuhle vyděsilo a teď znova.
Kdepak, nejde o napínáky nebo horrory. Jde o obyčejné seriály. Tedy obyčejné v duchu "bez senzačních scén". Píšu tady o seriálech, které natočilo HBO. Z českého prostředí a z Pensylvánie. Oba mají jedno společné: Až puntíčkářsky dokonalé lpění na i tom nejmenším detailu ze skutečného prostředí.
Ten český, Bez vědomí se to jmenuje, ten ve mně vyvolal až nepříjemně smíšené pocity. Nikoliv kvůli zápletce. Tu jsem tak nějak začal tušit někdy v půlce a orwelowské zakončení už jen patřilo k očekávatelnému konci. Ten důvod byl právě v té výpravě, která do puntíku popisuje vše, co bylo v době, kdy se děj odehrává, naprosto běžné všude kolem mě. A to úplně mrazí. Dnešní divák, pokud to nezažil, nevnímá všechny ty detaily, ale ten, kdo v tom žil, musí chca nechca zavzpomínat "jaké to bylo doopravdy".
Totéž platí u Mare of Easttown. Ten je z Ameriky, z Pensylvánie. O tom se právě zmínil kolega z naší "středeční hospody". Říkal mi, že úplně stejné mrazení z detailů prožíval i on, když se na ten seriál díval. Naprosto věrné zobrazení, popis detailů, téměř žádné líčení - realita na talíři až k vám na obrazovku. On tam totiž žije a právě tak to tam u nich teď vypadá.
Jak se k tomu filmařskému směru postavit? Sám nevím, jestli mě to "zabaví" nebo spíš "zamrazí".
Těžko říct. Zatím jsem spíš u toho mrazení.
A tak už nezbývá, než se těšit, že nakonec přeci jen do kin přijde nový - starý Bond a na podzim další série z příběhů Star Wars. Ani v jednom totiž realita nehrozí. Jde o čirou zábavu a nakonec všechno dobře dopadne.