WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Kačka fotografuje

On tedy v mnoha a mnoha věcech mi byl dobrým příkladem dědeček. Trochu si ho, pravda, idealizuji, ale ne zas tak moc. Ostatně i tenhle deník má svého předchůdce právě v dědečkových denících. Jenomže například malovat neumím a to dědeček uměl báječně. Mám po něm spoustu obrázků a Kačka si tři také pověsila do pokoje.
Na druhou stranu, pokud jde o fotografování, dědeček mě k němu opět přivedl, ale troufám si tvrdit, že jeho fotografie pro mě mají více dokumentární a historickou hodnotu, než že by se mi líbily víc než obrázky malované. Myslím, že k fotografování bylo potřeba v dobách svitkových filmů a dvouokých zrcadlovek více pokusů a omylů a proto se dědečkovi dařily více krajinky malované než fotografované. Ať tak či onak, na počátku mého fotografování je opět dědeček Emanuel. Zvláštní na tom je, že moje pokusy s focením spíše trpěl, než že by mě k tomu měl.
To Kačka na tom je jinak. Té jsem se už několikrát snažil vnuknout, že se jí občas povede hezký obrázek a proto by možná mohla začít fotit trošku víc s ohledem na kvalitu než na množství. Ale znáte to: v mobilu je foťák a tak se to seká jak Baťa cvičky.
Naštěstí moje ponoukání úplně nezapadlo. Minulou sobotu si Kačka vyžádala první lekci s opravdovým fotoaparátem. Čekal jsem, že jí výklad o nejzákladnějších parametrech expozice, tedy času, cloně a citlivosti bude nudit a za minutu mi uteče, jenomže to jsem se spletl. Poslouchala, měla otázky k věci a porozuměla tomu, co jsem jí chtěl sdělit. Vydržela to celou vyučovací hodinu. Nu a po těch čtyřiceti minutách jsme šli na zahradu zkusit, co se naučila o expozici a kompozici.
A Kačce se dařilo.
Pochopitelně, bylo mnoho pokusů a omylů, ale něco se povedlo. Na rozdíl ode mě dostala Kačka hned zpětnou vazbu a řekli jsme si, co bylo fajn a na čem příště zapracujem. Tohle jsem se já musel učit sám, jelikož na prohlížení mých fotek dědeček moc nebyl.
Nu a tak se těším, že by Kačka mohla pokračovat a jestli jo, určitě bude lepší fotograf než já.
Tuhlec je jeden vzorek její práce, který jsem si dovolil jen maličko upravit :

jabko_K