WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

Valmont za šest

Včera to bylo o filmech a dneska je to zas. Tedy nikoliv o filmech, ale o filmu. U tom, co jsem včera promítal v klubu. Totiž o Valmontovi.
Mám ten film rád už od jeho premiéry před třiceti lety. Ano, už je mu tolik let. Pan Forman ho tenkrát přivezl v kufru v letadle hned po jeho americké premiéře, aby ho tu v tehdy ještě Paláci kultury předvedl poprvé u nás. A to studentům a zadarmo. Inu, když už tu Sametovou revoluci vedl jeho spolužák z Poděbrad, přišlo mu dobré přivézt taky něco z vlastní zahrádky. Nu a tenkrát jsem bydlel nedaleko toho kulturáku a protože jsem ráno v rádiu tu zprávu zaslechl, neváhal jsem ani chvilku a skoro v bačkorách a v županu jsem pelášil na premiéru Formanova Valmonta.
Hrozně se mi líbil. Pánové Forman, Ondříček, Pištěk i všichni ostatní si s ním dali obrovskou práci a je to na něm vidět. Když si Valmonta sám pro sebe srovnávám s oscarovým Amadeem, stojí oba filmy na stejné úrovni. V některých chvílích je pro mě Valmont dokonce lepší. Je komornější, práce s detaily, Ondříčkova kamera, nedopovězené náznaky, ryzí filmařský popis, vývoj postav …. no schválně jsem se před pár dny díval právě na Amadea, abych měl přímé srovnání. A můžu říct, že Amadeus mě o překot baví svým úprkem na plátně, ale Valmonta mám rád, dokážu mu rozumět, je pro mě víc živým člověkem.
Nu dosti rozborů. Kvůli tomu to tu nepíšu. Dělám si tu zápis, jelikož mám vzteka na majitele a správce toho filmu a jeho práv. On se u nás v podstatě nedá sehnat v důstojné kvalitě. Jediná edice, která tu kdy vyšla a kterou jsem včera promítal, je v tak mizerné kvalitě, že jsem se klubovým divákům omlouval před i po filmu. Je mi jasné, že film, který nebyl komerčně úspěšný, jeho vlastníky ani distributory nezajímá a o to víc mě to vzteká.
Ještě včera večer jsem sed' a hledal a hledal, až jsem ve Španělsku našel 4k remasterované vydání s italskými titulky za šest euřáčů z roku 2018. Hned jsem si ho objednal, českou podporou si to opatřím sám a už se těším, jak uvidím Valmonta znovu a jestli s tou kvalitou nekecají, budu si ho moct užít znovu a konečně v podobě, kterou si zaslouží.