2018

Matěj kulisákem

Není malých rolí, praví letitá zkušenost. Pravda, i tu nejmenší roli si musíte odzkoušet, ale můžete si jí užít, když už se do ní dostanete.
Matěj sem tam nějakou tu roli už dostal, když šlo třeba o pastýřsjkou hru v kostele nebo o nějaké to hraní na flétničku. Teď ovšem má roli ve vážném divadle. Tedy vážném v tom smyslu, že jako každý rok se už patnáctou sezónu scházejí ochotníci, a vážně pracují na povedených taškařicích, kde se dosytosti vyblbnou.
Tentokrát principál Jarda oslovil i Matěje, neboť se mu nedostává kulisáků. Ano, tou rolí je kulisák. V téhle partě je to pochopitelně role nemalá, jelikože se scéna pořád mění a kulisáci mají furt co dělat.
Včera jsem jel pro Matěje na první zkoušku, kde si na už setaveném jevišti naostro prubovali co kam přijde, jak a kam to postavit či pověsit. Pro Matěje to byla navíc nejen zkouška divadelní, ale i zkouška odolnosti, protože dneska píšou ve škole dvě písemky a komedie končila ve čtvrt na jedenáct, což mu moc velkej prostor na učení nedávalo. Ale velký umění je holt řehole a není malých umění. To je stejný jako s těma rolema.
Kromě Matějovy premiéry jsem pak včera zažil ještě premiéru další. Dabing v přímém přenosu. Růženka, tedy přesněji řečeno její představitelka, totiž přišla o hlas, takže jen otvírala pusu a roli za ní mluvila nápověda. Snad to do premiéry dobře dopadne a Růženka hlas zase zpátky najde. Ovšem jako divadelní prvek, byť na zkoušce, to bylo k popukání.
Nu a tak se to celé pomalu sune k té Matějově kulisácké premiéře. Už se na to těším.