WOLESCHKO občasník o mé rodině, událostech i místech s ní spojených, jakož i o Olešku a jiných krajích

C/2020 F3 - čtyři portréty

Tak dneska jsem taky nevstával nijak časně, protože jsme opět lovili kometu. Jako den před tím.
V úterý byl totiž den D. To jsme si s Ondřejem naplánovali, že pojedeme fotit kometu C/2020 F3. Vzpomněl si totiž na jeden kostelíček uprostřed polí na hranici Prahy. Tam by se to jistě fotilo. S kostelíčkem jako kulisou by kometa Neowise vypadala skvěle.
Sledovali jsme stav oblačnosti a já ve 22:30 konstatoval, že už se fotit dá, což jsem doložil činem - vyfotil jsem ji ze stejného místa jako před týdnem.
"Vyrážíme," zněl příkaz.
Ke kostelíčku jsme dorazili, ale mělo to dvě takové šmouhy na kráse. Kometa byla na druhé straně, než jsme chtěli a kostelíček nebylo možné fotit z té strany, ze které bychom to byli bývali potřebovali. To byla ta první potíž. Ta druhá, zásadnější, byla ta, že všude kromě okolí komety bylo vymeteno. Jen C/2020 F3 se schovávala za mraky. A tak jsem prolezl houštiny napravo, vrátil se, obešel celý hřbitov i s kostelíkem zleva přes pole a zjistil jsem než to, že to přes tu zeď vopravdu nepude a taky to, že je kometa furt za mrakem. Po půlnoci jsme to odpískali.
"Nechal jsi támhle stativ," povídá Ondřej, když jsme už zavírali dveře auta.
"Nenechal, já ho mám tady."
"Tak čí by to ten stativ moh' …. a to je můj!"
Ondřej si složil svůj stativ a s dobrým pocitem, že jsme sice kometu nevyfotili, ale ani stativ nezapomněli, jsme se odebrali k zaslouženému odpočinku.
Mně to ale ještě nedalo a zkusil jsem to cestou do postele znovu z toho místa, kde jsem fotil před odjezdem.
A co byste řekli?
Byla tam!
V 0:55 se opět nechala vyfotit. Ovšem bez kostelíčka.
Včera už se mi po předchozí zkušenosti nechtělo, ale měli jsme s Ondřejem předběžně domluveno, že to zkusíme ještě jednou z louky u nás na Olešku. Vážně se mi nechtělo. Ale ono bylo jasno a tak jsem přeci jen na tu louku vyrazil.
A tentokrát se povedlo.
Tudíž jsem vyfotil kometu C/2020 F3 Neowise počtvrté. Tentokrát s Cukrákem.
Takže i včera jsem se dostal do postele až po půlnoci.
A to už vážně stačí. Kometu jsem portrétoval čtyřikrát během deseti dnů. Ani ty největší krasavice se, počítám, nenechají fotit častěji.
Tož máme splněno.
Já i Neowise.

21.7. 22:30
200721_2230

22.7. 00:51
200722_051

22.7. 23:06
200722_2306