2018

ten náš zastavil

Ani nevím, jak to před dávnými léty vzniklo. Prostě se nějak přihodilo, že jsem začal lepit modýlky letadýlek. Nějakou dobu to vydrželo, ale žádnej vejkej modelář ze mě nikdy nebyl. Ona spolu s tím lepením začala vznikat i očekávaná otázka: kam s ním. A protože nebylo kam, přestalo být i proč. Ale ta modelářská nostalgie tak nějak zůstala, koneckonců před pár lety jsem se jí pokusil ve škole křísit modelářským kroužkem, ale brzy jsem pochopil, že dneska žijou kluci jinými zálibami a lepit letadýlka je moc nebere.
Minulý týden jsem si na ta léta s lepidlem vzpomněl. U příležitosti modelářské výstavy měla totiž proběhnout rekonstrukce napadení vlaku s parní lokomotivou spojeneckým stíhačem a to nikoliv v měřítku 1:72, ale ve skutečnosti na trati Lysá nad Labem - Nymburk. To mě zaujalo, protože o kotlářích mi dědeček vyprávěl a támhle kus za Poděbrady, u
Libice nad Cidlinou je pomníček útok na vlak připomínající. To by mohlo být zajímavý, řekl jsem si. A protože informací není nikdy dost, zavolal jsem na kontaktní telefon. Ten sice zvedl vrátný, ale dal mi jiný telefon a ten už byl ten pravej.
Dozvěděl jsem se, že útok bude probíhat na utajeném místě, že vlak asi na šest minut zastaví a po pravé straně vlaku několikrát prolétne Spitfire. A to už bylo obzvlášť přitažlivé. Dokonce ani Matěj neprotestoval a souhlasil s tím, že se pojedeme podívat.
Modelářská výstava nás sice utvrdila v tom, že to není náš svět, ale co se vlaku týká, to byla jiná. Parní lokomotiva byla nádherně vypucovaná a vlak byl dostatečně starý. Nikoliv však úplně starý neboť ty starý dřevěný lavice, co tlačily a okna, která se stahovala "na řemen" si dobře pamatuju a ty to nebyly.
Usadili jsme se napravo ve směru jízdy a jelo se.
Kousíček před Nymburkem más dohnal stíhač, vlak zastavil a začal útok. Pilot si to nádherně úžíval a koneckonců i my měli skvělou podívanou. Jen škoda, že jsme byli v nevýhodě - stíhač si logicky zvolil pozici proti slunci a my tak měli velice ztížené pozorování i fotografování. I tak to byl zážitek. Kotláře jsme já i Matěj zažili poprvé a Matěj rád uznal, že tohle nemohl žádnej mašinfíra přehlídnout a tudíž je jasný, že zastavit měl, když mu takovej kotlář (tady to byl pravděpodobně spíš letoun Mustang) mával za Libicí před komínem křídlama.
My měli štěstí, ten náš zastavil.

P9280024

P9280132

P9280088

P9280232

P9280096

P9280268