2018

holka od Odkolků

Já mám holku od Odkolků... zpívá se v jedné Hašlerově odrhovačce. Maminka jí občas připomínala, jelikož se jí nějak vryla do paměti. Asi z tej První republiky. A taky se řikalo: "… se ti třesou ruce, že bys moh' jít k Odkolkům sypat housky mákem …"
Nu, firma Odkolek se zřejmě vryla do historie pekařství a ani komunističtí lotři jí nedokázali vygumovat z paměti konzumentů pekařských výrobků. Značka žije dál a teď dokonce v Pekařské ulici. No, voní to tam - jako u Odkolků. Včera jsem si byl pro auto v servisu a tu vůně mě zavedla k okýnku firemní prodejny. Tedy ne snad, že by u Odkolků opravovali auta, to ne, auta jsou hned vedle, taky v Pekařské ulici. Ovšem jedničku na bráně v Pekařské, tu má Odkolek.
Nu a tak koukám do vokýnka, cloním si oči rukou, abych viděl, esi tam už je ten, co má na okně cedulku "přijdu hned". A co nevidím: na druhé straně okna si úplně stejně rukou cloní oči veselá paní. Dělá legraci:
"Tak co byste rád, drahoušku?"
"Koukám, co bych si tak dal."
"No to ste si vzpomněl brzo, drahoušku, hodinu před zavíračkou!"
"Ale jo. Támhleten koláč."
"Je s borůvkama, tvarohem a mákem, drahoušku."
"Tak to mi dejte tři. Nebo štyry, rači."
"Sou dobrý, drahoušku."
"A eště … to vedle, to borůvkový."
"To borůvkový? To sou borůvky, drahoušku."
"Tak ty mi dejte dvě. Nebo tři, dyž sou tam už jen ty tři."
"No vona by tam zustala jak sirotek. Tak to vy ste mi přišel, drahoušku, uklidit, že jo?"
"No celý vám to tu nevykoupim."
"Však taky eště něco musí zbejt na vopozdilce, drahoušku."
Paní se celou dobu smála. Tolik drahoušků najednou jsem jakživo neslyšel.
"Tak příště přiďte dřív, drahoušku," loučila se paní vesele a já si šel vyzvednout to auto. Tam byl taky veselej pán. Říkal, že je tam novej, ale drahoušku mi neřikal. To by ostatně bylo dost divný v autoservisu. To může jen ta holka od Odkolků, k ní to sedí.